30 жовтня — День Осія Колесника: історія та прикмети свята. Існувало повір'я, що сьогодні не можна митися, оскільки вода може змити захист від хвороб.

Згідно з народними святами, 30 жовтня було прийнято відзначати свято біблійного старозавітного пророка Осії Колесника. Православна церква наказувала віруючим вшановувати в цей день житіє і подвиги святого, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Точних біографічних відомостей про пророка не збереглося. Відомо лише, що Осія жив в ізраїльському царстві, приблизно в VIII столітті до н. е., в епоху правління царя Єровоама II. Був добре знайомий з життям єврейського духовенства, що дозволяє зробити припущення про його приналежність до священичого роду. Він був людиною богобоязливою, проповідував і наставляв євреїв на праведний шлях, набуття істинної віри і служіння Господу. Головними подвигами святого стали звернення багатьох людей в християнство і боротьба з поширеним в ті часи ідолопоклонництвом. Йому належить авторство частини Старого Завіту. Пророк Осія передбачав припинення старозавітних жертвоприношень, пришестя на землю Спасителя, воскресіння і перемогу над смертю.

На додання, дружиною проповідника була жінка розпусна і гуляща. Пророк прийняв і пробачив блудницю, що було красномовним прикладом всепрощення, — істинного прояву християнського милосердя і віри. Він прожив довге життя і помер у глибокій старості.

Народні прикмети

День вшанування пам’яті святого припадає на другу половину осені, коли селяни, закінчивши жарку пору оранки, сівби та збирання врожаю, «консервували» свої вози на зиму, ставили їх в сараї, попередньо перевіривши справність. З настанням холодів, до зимового періоду готували вже сани. Існувала навіть приказка: “Прийшов Осій — знімай колеса з осей”. Ось чому це свято в народному календарі східних слов’ян стало називатися день Осії Колесника. З плином часу воно обросло багатьма прикметами і забобонами:

  • За скрипом коліс визначали можливий заробіток: якщо праве колесо скрипіло голосніше лівого, це означало швидкий і більший прибуток.
  • Відсутність скрипу коліс при в’їзді возу у двір свідчила про багатий врожай пшениці і овочів в майбутньому році.
  • Якщо в свято домашня худоба тихо і міцно спала, говорили про настання теплих днів.
  • Кування зозулі в цей день віщувало сильні морози.
  • Знахарі не радили митися і відвідувати баню.
  Потап презентував трек з Ольгою Бузовою і опинився у центрі скандалу

Символ колеса у слов’янських народів мав особливе, сакральне значення. Традиційно до нього придивлялися і прислухалися. Воно асоціювалося з сонцем і, за повір’ями, було потужним оберегом, що захищає від пристріту і злих духів. Колеса використовували в ритуальних обрядах.