Символом свята є ліхтар з гарбуза у вигляді людської голови.

Цікаве свято Хелловін містить в собі, здавалася б, абсолютно несумісні поняття: нестримні веселощі і містицизм, який холодить кров. Він відзначається щорічно в США, Канаді, у багатьох країнах Європи та Азії, не будучи при цьому офіційним вихідним днем. Останні десятиліття набув особливої популярності і в нас, викликаючи неоднозначну реакцію в суспільстві: молоде покоління проявляє до нього явний інтерес, а з боку представників духовенства і поборників національних традицій спостерігаються жорстка критика і засудження. Цього року святкування відбудеться 31 жовтня, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Традиції Хелловіна сягають своїм корінням в дохристиянські часи. Історики пов’язують його з Самайном (язичницьким Новим Роком) — святом стародавніх кельтських племен, що мешкали на території сучасної Англії, Шотландії, Ірландії та Північної Франції. 31 жовтня вважався кельтами закінченням землеробських робіт і збирання врожаю, останнім днем літнього сезону. Його проводжали, готуючись до нового, зимового періоду. Існувало повір’я, що в цей час стиралися межі між живими і загробним світом. Люди залишали свої житла і залишали біля входу частування для духів померлих. Вони збиралися біля багать на чолі з жерцями (друїдами), надягали шкури тварин і страшні маски і здійснювали жертвопринесення, щиро вірячи, що всі ці ритуали допоможуть відлякати привидів.

Прийняття християнства виключало здійснення язичницьких обрядів, але розповіді про Самайн передавалися з покоління в покоління. Попри те, що католицька церква довгий час активно боролася зі старими звичаями залякувати або задобрювати нечисту силу, їх не вдалося викорінити. З плином часу кельтські традиції міцно переплелися зі святкуванням Дня всіх святих, яке, з початку XI століття, відзначається католиками 1 листопада.

  Скарлетт Йоханссон виходить заміж втретє: хто обранець зірки?

Символіка і атрибутика

Стилізований гарбузовий світильник, так званий Jack-O’-Lantern, протягом всієї історії існування свята залишався його невіддільним символом. Такі ліхтарі з вирізаною зловісною гримасою і вміщеною всередину палаючою свічкою, виготовлялися з різних овочів, не лише гарбуза, і використовувалися ще за часів кельтів. За переказами, вони відлякували нечисть від житлових будинків і допомагали душам померлих знайти шлях в чистилище.

Свято мертвих неможливо уявити без атрибутики, пов’язаної з містикою, окультизмом, смертю і злом. В оздобленні двору або будинку часто використовують відповідний тематичний декор: розставляють фігурки та іграшки у вигляді відьом, вампірів, монстрів, скелетів, мініатюрні макети могильних надгробків і штучні павутини з павуками. Всі ці речі покликані нагнати жах і створити атмосферу містицизму.

Традиційними кольорами свята вважаються чорний, що асоціюється з темрявою і загробним життям, і помаранчевий — символ осені і врожаю.

Як відбувається святкування сьогодні

Популярність свята стрімко набирає обертів. З XIX століття в США і Канаді його відзначають з неймовірним розмахом. Вплив масової американської культури і процеси глобалізації сприяли швидкому поширенню святкових традицій в інших країнах. У цей вечір на вулицях багатьох міст світу розпалюють багаття і проводять барвисті піротехнічні шоу і феєрверки. Влаштовуються масштабні костюмовані гуляння, паради, карнавали і ходи. Учасники переодягаються в барвисті маскарадні костюми мерців, гоблінів, привидів, зомбі та іншої нечисті. На обличчя наносять моторошний грим, що імітує патьоки крові або застиглу маску смерті. У студентському середовищі проводяться веселі тематичні вечірки з театралізованими постановками та ворожіннями. У нічних клубах і ресторанах стилізують інтер’єр, а відвідувачам пропонують вечірні шоу програми з конкурсами та розвагами.

Діти, переодягнувшись у святкові рольові костюми, стукають в будинки сусідів і випрошують частування, фрукти або монетки з веселими вигуками: «Trick or treat», що на українську мову можна перевести як «капость або солодкість». Ця традиція сформувалася ще в XVI столітті, і нагадує колядування в слов’янських країнах.

  Наомі Кемпбелл ділиться своїми секретами стрункості

Популярною розвагою стало відвідування атракціонів, замків з привидами і лабіринтів страху, населених примарами. Подібні комплекси вперше з’явилися в США на початку минулого століття. Сучасні технічні засоби, звукові та світлові спецефекти дозволяють створити реалістичну атмосферу голлівудських фільмів жахів, що гарантовано підвищує рівень адреналіну в крові відвідувачів. Вагітним жінкам і людям з патологіями серця доступ до таких розваг обмежений.

Цікаві факти

  • Завдяки атракціонам, що працюють під час свята, бюджет США щорічно поповнюється приблизно на 500 мільйонів доларів. Продаж тематичних костюмів, аксесуарів та прикрас приносить понад 5 мільярдів на рік.
  • Один з перших карнавальних парадів пройшов в Америці, в місті Анока, штат Міннесота.
  • Британець Девід Фінклі потрапив до Книги рекордів Гіннеса, вирізавши святковий світильник з гарбуза за 20.1 секунд.