4 липня — Ульянів день: історія, традиції та прикмети свята. Якщо розлучитися в цей день зі своєю другою половинкою, то шансів відновити відносини просто не буде.

Ульянів день — свято з народним корінням. Його прийнято відзначати щорічно 4 липня. Згідно з календарем церковних свят, Ульянів день вважається днем, коли вшановується світла пам’ять мученика Іуліана Тарсійського. Для наших предків ім’я мученика було трохи незвичним, тому для назви свята було вибрано найбільш схоже за звучанням ім’я — Ульян, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Іуліан народився в Малій Азії, в одній з римських провінцій. З раннього віку хлопчик був вихований в традиціях слухняності, душевної доброти і святої християнської віри. У період активного переслідування християнської релігії і всіх її послідовників, хлопця схопили і привели до глави міста Маркіана. Той тривалий час намагався умовити хлопця самостійно і добровільно зректися християнської релігії. Коли той не погодився ні на вмовляння, ні на погрози, він був закритий в темниці, де просидів більше року, після чого — був посаджений в мішок і викинутий прямо у відкрите море.

Пізніше, через безліч років Іуліан був піднесений до лику святих, так як поруч з його виявленими мощами стали відбуватися чудеса, пов’язані з зціленням людей, навіть тих, що страждали найстрашнішими і невиліковними на ті часи хворобами.

Також, в народній міфології існує інша легенда про походження і значення свята. Згідно цієї романтичної історії з сумним кінцем існували двоє закоханих зі схожими іменами — Ульян і Уляна. Саме в цей день Ульян ходить по полю, збирає польові квіти і кличе свою кохану. Але дівчина, на жаль, не чує його, вона сидить біля берега річки і милується цвітінням латаття. З настанням вечора латаття закриваються і Уляна згадує про свого коханого, біжить в поле в пошуках хлопця, але його там вже немає. Зрештою зустріч закоханих так і не відбулася.

  Фільм «20 днів у Маріуполі» здобув премію Septimius Awards у Нідерландах

Традиції та обряди

4 липня в народі прийнято збирати липові квіти, які розпускаються саме в цей часовий період. З липою народ завжди пов’язувала велика кількість повір’їв. Так, цьому дереву приписувалася здатність позбавлення людей від псування і пристріту. Також вважалося, що людина, яка зрубала липове дерево обов’язково заблукає в гущавині. А засохла поруч з будинком липа — провісник нехороших новин в сім’ю, яка там живе.

Липі приділялася така увага не даремно — її квіти насправді мають лікувальні властивості. Відвар з квітів липи має доведений численними медичними дослідженнями потогінний, жарознижуючий, сечогінний і бактерицидний ефекти, а значить цілком може бути дієвим засобом від простудних захворювань і їх симптомам: кашлю, нежиті, болю в голові. Порошок з насіння і листя липи здатний швидко запобігати кровотечі і загоювати ділянки тіла з опіками. Українські красуні також застосовували липу в своїх цілях: сік дерева здатний зміцнювати волосся, а настоянка з квітів — надавати свіжість шкірі обличчя і рук.

З усіх вищевказаних причин 4 липня деревам липи приділяється особлива увага. Крім того, у садівників склалася традиція починати догляд і захист інших плодових дерев від шкідників і комах саме з 4 липня. Для цього всі дерева і кущі обприскуються спеціальними захисними речовинами, марганцівкою або содовими розчинами.

Прикмети

На день Ульяна існує безліч прикмет, які народ завжди шанував:

  • 4 липня зазвичай люди починали боротися зі шкідниками на городі і в саду, зокрема з борошнистою росою.
  • Вважається, що саме 4 липня дерева липи наділяються особливою цілющою силою.
  • Заподіяння будь-якої шкоди дереву липи призводить до прокляття, людина може загубитися в лісі і залишитися там на завжди.
  • Подача милостині в цей день призводить до щастя в майбутньому. Єдина умова — не можна дивитися в очі тому, хто бере.
  • В Ульянів день не прийняті нові починання: не варто збиратися в далеку дорогу або починати нову справу.
  • Тих, хто народився 4 липня, навіть незважаючи на святковий день, на життєвому шляху чекає безліч складних випробувань.
  6 грудня Митрофанів день: історія, традиції та прикмети свята