Добра справа, зроблена в цей день, повернеться вам в триразовому розмірі.

Агафон Огуменник — свято шанування мученика Агафоника, тісно переплетене з язичницькими традиціями. Церква шанує в цей день мученика Агафоника. На Русі вважалося, що в день 4 вересня лісовик виходить з лісу, а вночі потішається над сіном, заготовленим на зиму. На Агафона Огуменника було заведено охороняти снопи від витівок лісового господаря, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Історія появи церковного свята сягає в четверте століття нашої ери. В цей час жив Агафоник, що прославився своєю стійкістю за часів гонінь на християн. Він проповідував вчення про Ісуса Христа, що при правлінні імператора Максиміана сприймалося дуже негативно.

Проповідник — виходець із заможної сім’ї міста Нікомідія. Агафоник добре знав Писання і закони Божі. Протягом свого життя він навернув до християнства багатьох язичників, серед них були прості селяни і високопоставлені сенатори. Евтолмій, призначений комитом в Причорноморську частину країни, свою діяльність почав з розправи над учнями Зотика. Він убив послідовників Зотика, а самого проповідника взяв з собою. Після комит схопив мученика Агафоника, Феопрепія, Акіндіна і Северіана. Всі вони зазнали жорстоких тортур, якими Евтолмій змушував їх відмовитися від нової релігії. Після катувань тільки Агафоник міг продовжити шлях, тому інших Евтолмій умертвив. Агафоник постав перед імператором, який без довгих роздумів віддав наказ його стратити. Праведник прийняв свою смерть смиренно, з молитвою. Відповідно до цієї історії, 4 вересня відзначається стійкість Агафоника, мученицька смерть інших проповідників, які постраждали за поширення християнського вчення.

Традиції та обряди

Християнство на Русі почало поширюватися значно пізніше четвертого століття нашої ери, багато церковних свят накладалися на вже існуючі язичницькі. Четвертого вересня за віруваннями слов’ян лісовик виходив з лісу і завдавав багато шкоди володінням селян. Тому селяни вночі виходили охороняти огуменнок, так називали обгороджене місце, де зберігали і обробляли зерно.

  П’ять нових серіалів березня

За переказами в цей день лісовик, одягнувши одяг, виходив з лісу побалуватися. Він розкидав сіно і зерно, а люди, щоб не втратити урожай, охороняли огуменнок.

Обряд охорони проходив за певними правилами:

  • Спеціальний одяг, схожий на одяг лісовика: каптан навиворіт, зав’язаний червоним поясом.
  • На місці мужики окреслювали коло, вони вірили, що лісовик ніколи не переступить межу.

Прихід свята Агафоника ввів нову традицію — просити допомоги святого, щоб оберігав.

Прикмети погоди на 4 вересня

В цей день слов’яни спостерігали за погодою, сонячний день передбачав таку ж погоду до кінця вересня. Для людей це означало, що можна поки не готуватися до приходу холодів. Теплий день і літає павутина — це хороший знак, тепло не відступить до грудня.

Ходити в ліс в цей день було небажано, бо лісовик виходив оглядати свої володіння і заплутував людей, які не могли потім знайти вихід з лісу. А якщо хто зважився вирушити через ліс і помітив, що грибів майже немає, а горіхів багато, то попереджав односельців очікувати холодну й сніжну зиму.

Народження дитини 4 вересня означало, що людина буде добра, але чуйна до образ.