5 квітня – Никонів день: традиції, обряди та прикмети свята. Не можна в цей день волосся фарбувати, інакше будуть проблеми на любовному фронті.

У цей день 5 квітня православна церква вшановує пам’ять преподобного Никона Печерського. Відомо, що він був засновником Києво-Печерської Лаври та багатьох інших монастирів. У народі в цей день приводили в порядок свої будинки, люди проводили прибирання, заговорювали кути будинку від нечисті і вчили своїх дітей, як необхідно поводитися з обладнанням для прибирання. Майже всі прикмети на цей день говорять про те, що необхідно прибрати в будинку і працювати, інформує Ukr.Media.

Традиції, обряди та ритуали

У цей день заведено робити генеральне прибирання. Господині змінюють наповнення солом’яних матраців, витрушують ліжко, а також прибирають і ретельно вимивають підлогу, знімають павутину і витирають пил. Після цього вони виганяли нечисть, для чого потрібно протерти всю поверхню шаф настоєм м’яти. Цим же настоєм збризкували кути. Додавали м’яту і в тісто для пирогів, пряників, в квас і чай. Пучки цієї трави розвішують в світлиці. Після того як будинок був прибраний, люди відправлялися в лазню, де застеляли м’ятою полиці, а її відваром піддавали парку. Це робили не тільки через запах, але і через очищувальні властивості цієї трави. У цей день також обходили джерела і ключі.

Обов’язково в цей день потрібно пригостити зяблика, який повернувся в рідні краї — його призивали до ганку і годували хлібними крихтами, зернами і насінням. Якщо зяблик втрачав пір’їнку, то з неї робили амулет на сімейне щастя, його необхідно було увіткнути в щілинку над вхідними дверима. Якщо ж пташка раптом залетіла в будинок, то це була прикмета, що попереду господарів чекає багато роботи. У цей день проводили обряд “радування померлих”. Люди вірили, що 5 квітня душі предків залітають в будинок і вечеряють разом з живими за одним столом. Якщо в родині панує мир і благодать, то душам ставало легше. Ставили зайвий прилад на стіл, в тарілку клали кашу, а на чарку з напоєм — печиво або шматок хліба.

  Куди піти у Львові у вихідні 30 жовтня — 1 листопада

У цей день заведено влаштовувати церемонії чаювання, на які звуть рідних і близьких, а головним напоєм вважали м’ятний відвар. Кажуть, що тоді рік ніхто серйозно хворіти не буде. Чоловіки в цей день точили інструменти, які необхідні для майбутньої посівної. Вони вчили ними користуватися дітей, які вже підросли для того, щоб допомагати навесні батькам у полі. Никонів день вважали особливим купці, адже торговці 5 квітня обов’язково проводили ритуали, обряди і читали змови на хорошу торгівлю.

Для того, щоб стати багатим, люди проводили спеціальний обряд. Необхідно було взяти грошову банкноту будь-якого значення, пучок м’яти і мед. М’яту потрібно полити медом, а потім залити окропом. Ємність з медово-м’ятною сумішшю ставили на банкноту і говорили такі слова:

“Грошовий напій отримаю, багатство до себе притягну. Будуть до мене покупці йти, товар мій лопатою гребти. З порожніми руками від мене їм не піти”.

Після цього напій виливали, а гроші клали в гаманець або сумку, з якою торговець ходив до місця торгівлі. Розмінювати дану купюру не можна було протягом семи днів.

Народні прикмети

  • Якщо навесні тече багато соку у беріз, чекайте дощове літо.
  • Вночі видно ясне небо з зірками — чекайте вранці заморозків.
  • Кішка чхає або кашляє, то найближчим часом піде дощ.
  • На річці хвиля б’є назустріч поточній хвилі — чекайте дощу.
  • Води в річці не додається навесні — чекайте спекотне літо.
  • Сонце в колах — урожайний рік буде.
  • Жарко вдень, а вночі холодно — чекайте гарну погоду.
  • Білки виходять зі своїх гнізд, коли відчувають тепло.
  • Дворові птахи вищипуються — чекайте негоди.