6 січня — Різдвяний святвечір: історія, традиції та звичаї свята. Сьогодні забороняється куштувати будь-яку їжу, до появи на небосхилі першої зірочки.

Увечері, напередодні Різдва Христового, відзначають свято, що отримало назву Святвечір. 6 січня — особливий день, в який закінчується Різдвяний піст, що триває сорок днів. На Святвечір дорослим необхідно утриматися від приймання їжі і пити тільки воду до сходу першої зірки (18 годин). Перша зірка символізує ту яскраву зірку, що одного разу сповістила жителів Землі, що на світ з’явився Спаситель, Син Божий, інформує Ukr.Media.

Що можна їсти

В це свято заведено ставити на стіл солодку кашу — кутю. Готують її з рису або пшениці. Додають в страву мед, мак, горіхи і сухофрукти. Наші предки починали кутею практично всі трапези в період з Різдва до Хрещення. Ще кутю заведено їсти на похоронах і поминках, тільки в цьому випадку склад страви трохи змінюється.

В застіллі на Святвечір по можливості повинні брати участь всі члени сім’ї. Стіл застеляють білою скатертиною з натуральної тканини. Під неї кладуть сіно, що символізує ясла, на яких лежав Ісус після народження.

Крім куті на столі обов’язково присутня запечена або відварна риба, борщ або грибний суп, кисіль або густий компот. Всього страв повинно бути 13. Це число позначає Ісуса і його 12 апостолів.

Стіл прикрашають ялиновими гілками, свічками, стрічками. На нього ставлять святковий посуд. Якщо не виходить приготувати 13 страв, то можна скористатися заготовками на зиму. Поставте на стіл мариновані огірки і помідори, капусту, консервовані салати.

Трапеза 6 січня повинна бути безалкогольною, а їжа — пісною (смажена або заправлена рослинною олією). До складу страв не повинні входити молоко і м’ясо.

Часто люди ставлять собі питання, чому на столі обов’язково повинні бути кутя, кисіль і риба. Кожна з цих страв має своє значення:

  • зерно (рис або пшоно) в каші — зародження нового життя;
  • кисіль або компот, в які входять зрілі плоди — повне дозрівання життя і його завершення;
  • риба грецькою мовою звучить як “іхтіос”; цю назву пов’язують з ім’ям Христа, що з’явився багато років тому в цей день на світ.
  7 квітня - Всесвітній день здоров';я

Традиції та звичаї

У православних християн трапеза 6 січня завжди починається з прийому куті. Після вечері заведено роздавати подарунки. Наші предки дарували один одному їх саме під Різдво, а не в новорічну ніч, як заведено зараз.

Хорошим звичаєм в цей день вважаються танці навколо ялинки, особливо на відкритому повітрі. Ще після вечері починаються різдвяні колядки. Здебільшого колядувати ходять діти та молодь. У колядках заведено прославляти Ісуса, вітати господарів будинку з його народженням і просити частування.

Для віруючих людей обов’язковим є відвідування Різдвяного богослужіння. Для людей, які бажають причаститися, пропонується суворе пісне меню — сухоїдіння (хліб, фрукти, овочі і чай).