7 грудня — Катерина Санниця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні слід відмовитися від фізичної праці, прибирання, прання, ремонту, рукоділля.

День пам’яті великомучениці Катерини відзначається православними віруючими 7 грудня. За юліанським календарем дата свята припадає на 24 листопада. У народі ця подія отримала кілька назв — Катерина Санниця, День Катерини, інформує Ukr.Media.

Історія

За старих часів вважали, що ця велика свята протегує нареченим і вагітним жінкам, про її допомогу і захист просили під час пологів. Великомучениця жила в Олександрії на рубежі III-IV століть. Юна дівчина славилася своєю дивовижною красою, була розумна і добре вихована, її руки просили представники найбільш знатних сімей. Одного разу уві сні до неї з’явився Христос і, простягнувши кільце, назвав своєю нареченою. Дівчина відмовила всім претендентам і прийняла хрещення.

З нагоди язичницького свята в місто прибув імператор Максимін. Він здійснював жертвопринесення в храмі, коли на торжество прибула Катерина і закликала імператора звернутися в християнську віру. Правитель був убитий юною красунею, він закликав її до себе і намагався умовити відмовитися від Христа, але вона була непохитна. Для суперечки з нею були запрошені наймудріші філософи-язичники, але вони зазнали поразки, за що були страчені, а Катерина відправлена в темницю.

Ув’язнення не зломило її дух, проповіді християнки допомогли багатьом людям знайти шлях до істинної віри, в тому числі і дружині імператора. Правитель стратив свою дружину за відмову від язичництва, після чого знову закликав Катерину і запропонував вийти за нього заміж, якщо вона зречеться від своїх переконань. Але дівчина знову відповіла відмовою.

Імператор наказав стратити юну красуню через відсікання голови. Як свідчить переказ, з рани текло молоко, а не кров. На момент мученицької смерті переконаній християнці було всього 18 років.

Традиції свята

У цей день було прийнято кататися на санях. За старих часів відкривати сезон катань повинні були неодмінно молодята. На ганок будинку родичі і друзі молодят розстеляють тулуп, попередньо вивернувши його навиворіт. Молоді повинні пройти по ньому, виходячи з дому. Цей обряд покликаний захистити нову сімейну пару від пристріту.

  22 травня — Микола літній: історія, традиції та прикмети свята

Традиційно в катаннях бере участь безліч людей. Перші сани багато прикрашені бубонцями і стрічками — на них їдуть наречені. Після тривалого і веселого катання на учасників чекав накритий стіл, за яким і завершувалося свято.

У ніч на Катерину Санницю незаміжні дівчата ворожать на судженого.

Народні прикмети

  • Ясний день — до морозної зими.
  • Якщо 7 грудня стоїть тепла погода, сльота, а вранці земля покрита туманом — не варто чекати заморозків ще 10 днів.
  • Якщо вночі на небосхилі безліч зірок, то скоро почнеться снігопад.