У цей день прийнято було весілля грати. Вважалося, що тоді шлюб буде міцним і щасливим.

День Текли відзначається в пам’ять праведної Текли Іконійської, яка була ученицею і послідовницею апостола Павла. Почувши його проповіді, вона відмовилася від заміжжя і пішла за Павлом. За час свого життя Текла неодноразово піддавалася гонінням, але всі випробування приймала гідно і пішла до Господа в глибокій старості. За традицією в цей день розпалювали вогонь, молотили зерно і пряли. Святкову подію відзначають 7 жовтня, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Містом, в якому жила праведниця, був Іконій. Вона народилася в знатній родині, традиції якої робили можливим заручення дочок ще з дитячого віку. Якось Текла йшла вулицею і почула промови апостола Павла, який у той час тримав шлях через ці місця. Праведниця прийшла в захват від цих проповідей і вирішила стати християнкою. Вона відмовилася від заміжжя, хоча її вже збиралися видати за юнака знатного походження. Розсерджений наречений подав звернення до правителя.

Апостола Павла спочатку кинули в темницю. Праведна Текла пробралася туди і спілкувалася з Павлом протягом трьох діб, поки не була виявлена вартовим. Суд міста призначив вирок Павлу у вигляді вигнання з населеного пункту. Праведниці загрожувало спалення на багатті за сповідування християнства. Коли почали страту, пішов дощ, який не давав полум’ю торкнутися мучениці, хоча небо було ясним. Після невдалої страти Теклу також засудили до вигнання з міста, вона пішла за Павлом.

Господь неодноразово оберігав праведну Теклу від напастей завдяки її вірі. Одного разу її намагалися розтерзати звірі, але за промислом Божим вони не змогли заподіяти шкоди праведниці. Текла мала привабливий зовнішній вигляд і одного разу кілька п’яних юнаків намагалися спокуситися на неї, але їм цього не вдалося. Сталося диво, перед праведницею виникла гора, де вона сховалася в печері. Текла пішла з життя в 90 років, але перед цим вона допомогла багатьом людям знайти християнську віру. Частина з цих людей були зцілені праведницею.

  12 квітня – Іоанн Ліствичник: історія, традиції та прикмети свята

Традиції та обряди

Пам’ятну подію в народі називають “Зорівницею” через те, що в цей день запалюють перші вогні. Але перш потрібно було загасити всі палаючі вогні, щоб добути новий вогонь. Процедуру довіряли здійснювати чоловікам, у яких вже були сім’ї. Вогні гасилися в печах, божницях, зберігатися вогонь міг тільки в церкві. Після цього починали процедуру видобутку нового вогню. Робилося це за допомогою тертя, для чого було спеціальне пристосування. Невеличку трісочку використовували для тертя деревинки, зробленої з берези. Спеціальна ямка служила для своєчасного піднесення скіпи.

Іншим способом було тертя дерева одне об одного як при пилянні. Використовували дерево дуба або липи, а іноді берези або сосни. Після того, як вогонь був розведений, від нього запалювали вогні в печах, проводили обряд по обкурюванню димом домашніх тварин. Існував обряд, коли худобу проганяли через запалені тунелі. Вважалося, що так на неї не діятиме мор. За допомогою вогню в цей день в деяких місцях виявляли відьом. Всіх просили пройти крізь оновлений вогонь, вважаючи, що відьма не зможе цього зробити.

У цей день молотили зерно, а господиня годувала працівників приготовленою з перших зернових кашею. Люди вірили, що все, що зав’язується в цю дату, не можна було розв’язати. Тим, хто грав в цей день весілля, пророкували міцне сімейне життя. На Теклу намагалися прясти, щоб привчити себе до цієї справи. Дівчата займалися ворожінням на судженого і потайки йшли до стодолу з калачем, просовували руку, читали змову. Вважалося, якщо дівчина не відчує дотик до своєї руки, не складеться у неї особисте життя. Теплий дотик — вийде заміж за заможного хлопця, холодний — за бідного. Цим користувалися місцеві юнаки і люди похилого віку, ховаючись заздалегідь в стодолах.

  «Документальне кіно схоже на мінне поле»

На Теклу йшли в ліс, щоб здійснити останній в році збір боровиків. Вдалий збір грибів обіцяв хороше застілля, на якому подавали грибні страви. Займалися в цей день і прибиранням буряка, з якого потім відбувалося приготування борщу. Була приказка, що на Теклу потрібно смикати буряк. Про цей овоч діти чули багато загадок в цей день.

Прикмета

На Теклу існувало багато прикмет, за якими передбачали погоду і закликали в будинок щастя:

  • Не погодувати молотильних працівників кашею з першого урожаю або іншим частуванням вважалося поганим знаком.
  • Велика кількість жолудів говорила про теплий зимовий період і великий врожай хліба влітку.
  • Якщо на вишнях листя в цей день не опало, приходу зими ще не буде. А якщо піде сніг, то розтане.
  • Вважалося, що з цієї дати дні різко йшли на спад.
  • На Теклу розвиднілося рано, а сонце світить яскраво, значить, погода зміниться.
  • Жовте листя тримається на деревах — заморозки не настануть ще довго.
  • Громовий гуркіт в цей день означає короткий теплий зимовий сезон.
  • Линяння у білок починається з хвостової частини — чекати люту морозну зиму.
  • Якщо вітер дме з південного сходу, а тиск не змінюється, не варто очікувати опади найближчими днями.
  • Ця дата вважається несприятливою для вирішення фінансових питань, краще утриматися і не позичати матеріальні кошти, а також не давати їх в борг.
  • Люди, які народилися на Теклу, відрізняються незвичайною силою і міцним здоров’ям.
  • Низький проліт птахів над землею означав раннє настання зими і морози протягом зимового періоду.