8 лютого — Федір-поминальник: історія, традиції та прикмети свята. Цього дня бажано піти до церкви та поставити свічку за упокій. Хорошим варіантом стане відвідування могили близьких.

8 лютого (по-старому — 26 січня) в православному календарі значиться поминання преподобного ігумена Феодора Студита. У просторіччі цей день називають Федір-поминальник, інформує Ukr.Media.

Історія

Сім’я Феодора жила в Константинополі. Він був чудово освічений і мав пізнання в різних сферах. Майбутньому святому не складало труднощів перемагати в дискусіях про православ’я з тими, хто боровся з шануванням ікон.

Феодор прийняв рішення постригтися в ченці. Так він опинився у свого дядька в монастирі Сакудіон. За доброчесне життя пізніше удостоївся бути призначеним настоятелем. Йому довелося долати багато випробувань в житті. Преподобний почав робити чудеса ще за життя і після смерті не залишив віруючих без допомоги.

Повір’я та обряди

  • Народна чутка незмінно пов’язує Федорів день з містикою і потойбічними силами. З давніх-давен вірили, що в цей час померлі, які сумують за рідними і близькими і за мирським існуванням, мають можливість відвідати родичів, що залишилися на землі. За повір’ям найчастіше вони приходять до людей, які вже довго про них не згадували, не ходили на кладовище і не поминали в храмі.
  • Щоб не зіткнутися з померлими, на Федора-поминальника здійснювали різні обрядові дії в побуті. Наприклад, клали сокиру під поріг, малювали на дверях і вікнах хрестики. Захистом від зустрічі з небіжчиком вважалася стороння людина, яка залишилася переночувати, так як стверджується, що незнайома людина вдома злякає прибульця зі світу мертвих.
  • Якщо померлий все-таки з’явиться живим і не захоче йти, то слід кинути в його образ вуздечку. Оберегами від покійних вважаються горобинові гілки або пучки кропиви. Їх необхідно розміщувати у віконних і дверних отворах.
  • Важливу роль відіграють і православні традиції. Необхідно замовити молебень, побризкати в житлі і у дворі освяченою водою.
  • У день поминання святого преподобного Феодора до заступника звертаються з молитовними проханнями про зцілення від болю в грудях і шлунку.
  На Netflix вийшов перший повнометражний фільм з українським дубляжем

Прикмети

  • Сонячна і безвітряна погода на Федорів день обіцяє ранній прихід теплої весни.
  • Якщо розсипаний на блюдечку горох відгукнеться чистим звуком, значить, попереду морози. Якщо звук буде глухий або майже нечутний — очікується випадання рясного снігу.