9 серпня — Пантелеймон Цілитель: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні знахарі збирають цілющі трави, які вважалися наділеними особливою силою.

Пантелеймон Цілитель — народне свято. Православна церква і народ щорічно 9 серпня вшановують пам’ять Пантелеймона Цілителя. У церкві проходять урочисті обряди, співи і богослужіння, образ лікаря на іконах представлений у вигляді безбородого кучерявого юнака, одягненого в синій хітон з золотими нарукавниками. У правій його руці — хрест великомученика, в лівій — коробка з ліками. У цей день всі віруючі моляться і просять цілителя надати їм допомогу в лікуванні хвороб, швидкому своєму одужанні, а також здоров’я рідним і близьким, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Дату народження Пантелеймона Цілителя відносять до початку IV століття. Народжений в сім’ї Євсторгія, відомого язичника в місті Нікомідія. Хлопчик, який втратив рано матір, виховувався батьком. Вчення йому давалося легко, підрослого хлопчика батько віддав на вчення до лікаря Євфросіна. Талановитого юнака помітив і залучив до християнської віри священник Єрмолай. Він, і двоє священномучеників Єрмолай і Єрмілл, проживав приховано в Нікомідії, після того, як християн спалили ідолопоклонники в церкві. Повз їх укриття юнак проходив до свого вчителя. Вибравши час, пресвітер покликав Пантолеона і став висвітлювати йому християнську віру. Він розповів юнакові, що якщо звернутися до Ісуса з молитвою про зцілення людини, то Господь допоможе, до людини повернеться здоров’я. Молодий лікар звернувся до Ісуса з проханням про порятунок хлопчика, укушеного отруйною змією. Він випробував всі відомі йому методи лікування, але тільки після того як лікар звернувся до Ісуса Христа з молитвою про порятунок дитини, хлопчик прийшов до тями, хвороба відступила.

Так сталося хрещення народженого Пантолеона і поява лікаря християнина з ім’ям Понтелеймон. Після смерті батька, юнак продовжував лікувати нужденних безоплатно. Про це було повідомлено імператору Максиміліану, який хотів зробити його своїм лікарем. Однак він отримав відмову. Через століття пройшли розповіді про випробування, які пройшов юний лікар, відмовивши імператору. Кинутий до диких звірів в циркову арену, юнак залишився живий. Дикі звірі лизали його понівечене тіло. Тортури не зломили його волю, тоді імператор Максиміліан наказав стратити Пантелеймона. Обезголовленого і кинутого в полум’я лікаря дістали брати-християни і поховали з усіма християнськими почестями.

  До кінця тижня львів'яни можуть оглянути виставку «Небачена сила» у Пороховій вежі

Мощі цілителя, який зазнав муки були рознесені по всьому світу, але велика їх частина збереглася на горі Афон, куди приїжджають шанувальники цілителя зі своїми проханнями про зцілення. Великомученика Пантелеймона вважають заступником і цілителем воїнів.

До ікони Пантелеймона Цілителя звертаються віруючі і невіруючі в Ісуса Христа люди.

Всі, хто потребує допомоги зміцнення здоров’я, хто потребує полегшення душевних мук. Святий допомагає всім, хто потребує його допомоги. Особливе заступництво великомученик Пантелеймон надає тим, хто стоїть на захисті інтересів і здоров’я людей, представникам благородних спеціальностей. Лікарі, рятувальники, захисники вітчизни: військовим і морським службовцям.

Звернувшись до образу цілителя, кожен нужденний отримає допомогу і підтримку. Святий Пантелеймон допоможе:

  • Зберегти здоров’я;
  • Вилікувати тіло і душу;
  • Зберегти віру і надію в безвихідних ситуаціях;
  • Додасть сили тим, хто рятує здоров’я дорослих і дітей.

Віруюча людина, тільки доторкнувшись до ікони, зможе відчути від неї цілющу силу і одужати негайно.

Традиції та обряди

9 серпня в день пам’яті великомученика Пантелеймона, заборонялося виконувати будь-які роботи в полі. Вважалося, що може грянути гроза і спалити урожай. Цей день господині присвячували домашнім справам:

  • У цей день ходили до церкви, освячували зібрані в полі колоски. У будинку їх ставили на найпочесніше місце, серед ікон. Вважалося, що вони не допустять зловмисника на поріг: він обійде будинок стороною;
  • Знахарям цей день призначений для збору лікарських трав, вони в цей день мають особливу силу;
  • Займалися випічкою пирогів і пиріжків з начинкою з капусти, пригощали ними сусідів і перехожих;
  • Брали в руки в’язання, вишивку, шиття;
  • На Палія, так в народі звали святого, вирізали перший капустяний качан, що виріс;
  • Капуста в цей день вважалася наділеною цілющими силами, для хворих, які відчувають кольки в животі, готували суп з капусти, зараз ця страва відома як зелені щі;
  • Жінки, бажаючи завагітніти, прикладали лист капусти до живота і просили цілителя дати їм можливість мати дітей.
  Помер керівник Театру на Подолі Віталій Малахов

Назва свята Палій пов’язана з природними явищами, які часті в цей час. Грози і блискавки змушували палахкотіти вогнем поля з визріваючим урожаєм. Обпалені ліси і поля породили цьому дня назву Палій.

Прикмети

З днем святого Палія в народі пов’язано багато прикмет, на них люди звертали особливу увагу. Так, наприклад, вважалося:

  • Народжені в день цілителя наділяються даром виліковувати оточуючих від багатьох захворювань, вони знають, як управляти силою трав;
  • Тим, хто хворий або хоче побороти хворобу свого близького, треба в цей день обов’язково звернутися до Святого Палія. Він допоможе, якщо вже безсила медицина.

Церковні свята і народні звичаї тісно сплітаються в часі. До нинішніх днів народ, незалежно від віри, збирає трави саме в день пам’яті великомученика Пантелеймона. Вважається, що в цю пору лікарські рослини мають особливу цілющу силу. Знахарі збирають трави з відомими їм змовами і обрядами.