В цей день стежили за поведінкою змій. Практично повсюдно вважалося, що вони на Артамона перебираються з полів у ліси та ховаються до самої весни в землю.

Народне свято Артамон Змійовик відзначається 25 вересня 2019 року (дата за старим стилем — 12 вересня). Віряни православної церкви справляють його як День пам'яті священномученика Автонома (Артамон — перероблена на Русі для милозвучності форма імені). В цей день літо уступало повністю свої права осені, а звірі і птахи починали готуватися до зимівлі, інформує .

Єпископ Автоном проживав в Італії в IV столітті. Це був період протистояння християнства і язичництва. За час свого богослужіння Автоном зумів багатьох язичників звернути в християнську віру. Їх кількість була настільки велика, що він збудував для них храм. Владущий в ті часи імператор Діоклетіан наказав схопити єпископа, але священнослужителю вдалося сховатися і продовжувати нести віру в народ. В один із днів звернені у християнство язичники зруйнували вівтарі ідолів, де приносили пожертвування. Помста язичників і стала причиною нападу на християнський храм під час Божественної літургії, катування і вбивства святителя Автонома.

Священномученик був названий народом Змійовиком, оскільки у цей день змії, які живуть у полях, відповзали в нори, розташовані в лісах, де і перечікували зиму.

Традиції та обряди

На Артамона мисливці збираються на полювання. Цей день для них вважається особливо важливим, оскільки будь-яка підстрелена дичина обіцяє успіх у всіх справах. А прості люди, навпаки, не думають про прогулянки та походи по лісі через острах зустрічі зі зміями.

В цей день збирають горобину і готують з неї різні напої та частування.

Прикмети

  • Під час збору горобини намагаються не зламати дерево. Згідно з повір'ям, це обіцяє голод всій родині.
  • На Артамона Змійовика спостерігають за березовим чи дубовим листопадом. Якщо майже все листя опало, зима буде теплою. А якщо багато листя залишилося, зима буде лютою.
  • Багато жолудів на дубі обіцяє теплу зиму і родюче літо.
  Настя Івлєєва поділилася архівними знімками з далекого минулого