Де з'явилося сало і в чому секрет його багатовікової популярності. Та що корисного в салі.

З салом людство знайоме вже не одне тисячоліття. Виявляється, що батьківщиною цього продукту є зовсім не Україна, а Стародавній Рим (за деякими джерелами — Італія). У ті часи засолювали сало “Лардо”, яке вживали працівники каменоломень, а пізніше аристократи і легіонери. Завдяки своєму унікальному складу сало може бути дуже корисним, якщо вживати його в помірних кількостях. А кілька шматочків, з’їдених на голодний шлунок, здатні надати життєвих сил, захистити від радіонуклідів і не дадуть швидко сп’яніти за святковим столом, інформує Ukr.Media.

Де ж батьківщина сала

Сало являє собою тваринний жир, який відкладається в організмі із запасом. Людиною вже багато тисячоліть використовується в якості продукту харчування. Однак ставлення до сала змінювалося в різні періоди історії. Його то вважали корисним і поживним, то тим що надає негативну дію на організм людини. Вчені змогли довести все-таки його корисні якості завдяки унікальному складу і помірному вживанню. Цікаво, що довгий час сало вважали національним продуктом України. Однак наша країна не є його батьківщиною.

Відомо, що перші згадки про сало як про цінний продукт з’явилися в збережених античних документах Стародавнього Риму 3-тисячної давності. Річ у тім, що сало дуже поживний продукт. Тому це ідеальний варіант для тих, хто залучений на важких фізичних роботах. Саме таку роботу виконували люди в римських каменоломнях. Працівники перекушували кількома шматочками сала “Лардо” (сорт сала, обробленого морською сіллю і часником). Це надавало їм енергії і можливості зберігати свої життєві сили. За рахунок того, що сало було добре просолене, воно не так швидко псувалося, на відміну від того ж м’яса.

Сало лардо натирали сіллю і травами, закладали в мармурові ємності, стінки якого натирали часником.

  Донька покійного Кузьми Скрябіна зіграла весілля

Цікаво, що на розкопках археологами були знайдені стародавні ємності з мармуру, які використовували для засолювання сала. Їх вік близько 3 тис. років. Після оброблення свинячих туш шматки сала укладали на дно. Внутрішню поверхню ємностей з мармуру натирали диким часником, а саме сало посипали з усіх боків морською сіллю і сушеними гірськими травами. Такий продукт міг зберігатися до пів року.

Деякі історики стверджують, що батьківщиною сала потрібно вважати не Стародавній Рим, а Італію. Саме там “Лардо з Колонати” набуло величезної популярності. Спочатку це були римські легіонери, потім аристократична верхівка Стародавнього Риму. Потім сало вирушило в “світове турне”. У Середньовіччі ченці змогли значно розширити рецептуру засолювання і приготування страв з салом. Наприклад, яйця з беконом — це заслуга британських ченців. У Київській Русі сало почали солити в X столітті.

Наші люди вважають, що тільки у нас найсмачніше сало, і тільки у нас найбільше в світі його вживають. Однак за світовою статистикою найбільше поїдають сала в Данії, Німеччині та Франції. Наприклад, в тій же Данії для виготовлення цього продукту використовують рецепти тисячолітньої давності.

Деякі фахівці стверджують, що сало вкрай важко сприймається шлунком. З цим можна посперечатися. Для перетравлення цього продукту потрібні жовч і ліпаза. Якщо є проблеми з печінкою, жовчним міхуром або підшлунковою залозою, то від сала краще відмовитися або звести до мінімуму. У всіх інших випадках цей продукт відмінно засвоюється.

А що корисного в салі

Його не завжди вважали корисним для здоров’я людини через свою високу калорійність і ризик підвищення холестерину в крові. Однак неодноразово вчені доводили, що сало має цілу низку лікувальних ефектів:

  Настя Каменських показала нову оригінальну зачіску

1. Перш за все, це швидке насичення. Такого результату можна домогтися, з’ївши всього лише кілька невеликих шматочків сала на голодний шлунок.

2. Надає на організм дезінтоксикаційну дію шляхом зв’язування і виведення радіонуклідів і цілого ряду токсичних речовин. Такого ефекту можна домогтися при регулярному його вживанні.

3. Завдяки арахідонової кислоти, яка знаходиться в цьому продукті, нормалізується холестериновий обмін, спостерігається гормональна активність. Жирні кислоти беруть участь в будівництві та оновленні клітин організму.

4. У салі чимало антиоксиданту селену. Цікаво, що в часнику його теж багато. Тому не дивно, що ці продукти часто вживають разом.

5. До речі, деякі вчені запевняють, що регулярне вживання сала в помірних кількостях призводить до зниження холестерину в крові, зміцнює судини, сприятливо впливає на роботу печінки і серця.

Цей продукт був частим гостем на різних застіллях і святкових заходах. Особливо якщо мова йшла про вживання спиртних напоїв. Сало перешкоджає швидкому сп’янінню і важкому похмільному синдрому. Річ у тім, що цей жирний продукт, потрапляючи в шлунок, обволікає його захисною ліпідною плівкою. Саме тому алкоголь не може швидко всмоктатися. Це відбувається вже в кишківнику. Своєю чергою високоградусні напої підсилюють процес перетравлення жирів.

Яке сало люблять в різних країнах світу

Мабуть, варто почати з солоного сала. У наш час існує величезна кількість рецептів в різних країнах світу. І кожна держава буде стверджувати, що їх сало найкраще.

Відразу слід зауважити італійське сало з невеликого містечка Арна. Сама технологія засолювання дуже незвичайна. Шматки сала натирають в певних пропорціях сіллю, спеціями і травами. Потім поміщають в дерев’яні ящики на термін не менше 3 місяців. Смак кінцевого продукту буде залежати від багатьох факторів, при цьому може помітно відрізнятися у кожного засольника. В результаті виходить справжній делікатес, який може здивувати навіть гурмана.

  Олена Кравець розповіла, чи має намір йти у політику

Варене сало з травами і спеціями стало популярним серед слов’янських народів. Особливо таку страву часто готують у нас на свята, це смачна і поживна закуска. Найшвидший спосіб приготування — це використовувати пакет. У підготовлений шматок сала помістити зубчики часнику, натерти сіллю, прованськими травами, чорним меленим перцем і паприкою. У такому вигляді продукт повинен постояти близько 2-3 годин. Потім перекласти сало в кілька (3-4) пакетів і варити в каструлі 1,5-2,5 години. Пакет не розв’язують, поки продукт повністю не охолоне.

У беконі теж є сало, а яєчня з цим продуктом — улюблений сніданок у багатьох, особливо у англійців.

До речі, яєчню з беконом вважають традиційним англійським сніданком. А бекон — це м’ясо з прожилками сала шириною не більше 2 см, завдяки цьому в процесі приготування блюдо виходить соковитим і частково замінює олію для обсмажування. Найпростіший рецепт — це обсмажити на сковорідці шматки бекону, а потім яйця в тому ж жирі. Яєчня готова.