Традиції цього свята передають вже декілька поколінь хіміків, які незмінно відзначають його з моменту присвоєння першому елементу періодичної системи Менделєєва номера 1.

Це свято досить юне, його стали відзначати в шістдесятих роках минулого століття. Саме в цей період хімічна галузь активно розвивалася, будувалися нові виробництва. І в тих містах і регіонах, де були великі хімічні підприємства, зароджувалися традиції свята. Відзначали його науковці, учні та викладачі профільних навчальних закладів. Минуло майже 20 років і цю подію — День хіміка — закріпили в 1980 році на рівні держави, включивши її до переліку святкових і пам'ятних дат. Днем його святкування було вибрано останню неділю травня.

У тих містах, де є великі містоутворюючі підприємства хімічної промисловості, День хіміка досить часто збігається з Днем міста, інформує .

Неодмінними атрибутами свята є концерти і урочисті заходи, веселі капусники, спортивні змагання, нагородження кращих працівників.

Хімія пов'язана з ім'ям англійського вченого Роберта Бойля, який першим ще в 17-му столітті визначив основний предмет дослідження цієї науки — елемент. Минуло майже два століття і Дж. Дальтон привніс в цю науку поняття атомної ваги. Вона стала головною характеристикою хімічних елементів. І нарешті, Дмитро Іванович Менделєєв відкрив періодичний закон, завдяки якому з'явилася система елементів.