У цей день забороняється виносити сміття з хати в прямому і переносному сенсі.

Народне свято Федорин день відзначається 9 червня 2019 року (за старим стилем — 27 травня). У православному церковному календарі це дата пам'яті мучениці Феодори Олександрійської, (діви), інформує .

Історія

Феодора жила в III-IV століттях в місті Олександрії. В той час керували імперією Діоклетіан (східна частина) та Максиміан (західна частина). Коли почалися переслідування християн, Феодору ув'язнили і привели на суд правителя міста — Євстратія. Дівчина відкрито визнала себе християнкою і відмовилася здійснити обряд жертвоприношення. На питання: «Чому не заміжня?» діва відповіла, що відмовилася від сімейних уз, вирішила залишитися незайманою і присвятити життя служінню Богу.

Феодору відправили до покарання у блудний будинок. Там між юнаками розгорілася сварка за право бути першим. Цим скористався Дідім — християнин, якому Бог наказав звільнити мученицю. Увійшовши в кімнату до дівчини, він помінявся з нею одягом, і Феодора безперешкодно залишила місце ув'язнення.

Незабаром в ту ж кімнату увійшов один з хлопців. Він побачив перед собою чоловіка. Хлопець вирішив, що це зробив Бог, який вже перетворював раніше воду у вино. Він доповів про це Євстратію. Правитель наказав негайно арештувати і привести до нього Дідіма. Християнин розповів, як врятував дівчину за наказом Господа. За це правитель засудив його до смерті.

На місце страти прибігла Феодора і благала відпустити добру людину, натомість запропонувавши себе. Але Євстратій наказав відрубати голови обом. Першою обезголовили Феодору, слідом Дідіма. Тіла мучеників спалили.

Традиції та обряди

Свято потрібно присвятити роботі — зроблене повернеться сторицею. А якщо «прогуляти», то все покриється сміттям.

У цей день господарі задобрюють домового кашею, молоком і печивом. Вони залишають частування для нього за піччю. Хто пов'язаний з торгівлею, ще й монетки кладе.

  Пам'ятаєте Володю з фільму "Уроки французької", ось як склалася доля хлопчика з дитбудинку

З Федориного дня люди починають збирати цвіт деревію.

У народі святу Феодору охрестили «колючою на язик». У цей день забороняється виносити сміття з хати в прямому і переносному сенсі. Замітаючи підлогу, можна вимести щастя, добробуту і домовика в додачу. Господар оселі на Федорин день ховається саме під віником. Нерідко після прибирання в будинку в цей день в сім'ї починаються серйозні сварки.

Також забороняється поширювати чутки, пліткувати і обговорювати інших людей. В іншому випадку постраждає не стільки обговорюваний об'єкт, скільки сам пліткар.

Прикмети

  • Якщо день ясний і з'явилися дощові черв'яки — буде гроза.
  • Нічна роса довго не випаровується — до грози.
  • Дим з труби по землі стелиться — до негоди.
  • Перший літній туман припав на Федорин день — до врожаю грибів.
  • Дятел гучно стукає в погожий день, значить, буде дощ.