Також в цей день православна церква відзначає перенесення Нерукотворного Образу Ісуса Христа з Едесси до Константинополя.

Горіховий Спас у 2019 році відзначається 29 серпня. Це народно-християнське свято, останнє з трьох Спасів. Воно пов'язане із вшануванням полотна, на якому зображений образ Спасителя. Офіційна церковна назва свята — Перенесення з Едесси в Константинополь Нерукотворного Образу (Рушника) Господа Ісуса Христа. У народі цей день також називають Третім або Хлібним Спасом, інформує .

Історія свята

Горіховий, або Полотняний Спас приурочений до події, яка сталася за життя Ісуса Христа. Правитель сирійського міста Едесса Авгарь хворів на проказу. Він вірив, що Ісус може зцілити його від хвороби. Авгарь написав йому лист і відправив з ним живописця Ананію, щоб той передав його й намалював портрет Сина Божого. Після прибуття в Палестину художник побачив Христа, оточеного натовпом людей. Не маючи можливості пробратися до Ісуса, Ананія встав на високий камінь і намагався зобразити портрет. Спроба не увінчалася успіхом.

Христос зауважив художника і наказав принести воду і рушник (убрус). Він умився і витер обличчя. На рушник відбився його образ. Ісус віддав убрус Ананію і послав з ним назад в Едессу свого учня. Авгарь за допомогою цього рушники зцілився від прокази. Жителі Едесси вважали убрус великою святинею і поклонялися йому. 29 серпня 944 року за наказом імператора Костянтина його перевезли до Константинополя. У 1204 році, у часи хрестового походу, святиня була загублена.

Назву «Горіховий» свято отримало за те, що в цей день починався збір урожаю горіхів. Спасом на полотнах його іменували тому, що 29 серпня було заведено торгувати полотнами. Назву «Хлібний» він отримав за те, що в цей час закінчувалося прибирання хліба.

  Старшій доньці Олени Кравець виповнилося 18 років

Традиції та обряди свята

В Горіховий Спас у храмах відбуваються богослужіння. Парафіяни освячують горіхи, мед, фрукти, хліб.

Починається заготівля ліщини. Хлібороби прибирають зернові, готують поля до посіву озимих культур. Господині готують пироги, булочки, пироги з борошна нового врожаю. Всередину вони кладуть горіхову начинку. Домашньою випічкою заведено пригощати родичів і сусідів. У цей день сім'ї збираються за багатим столом. Господині готують м'ясні та рибні страви, молочні продукти. На столі присутні яблука, мед і горіхи.

Господині готують лікувальні настоянки. Вони заливають горіхи коньяком або горілкою і ставлять в темне місце. Цю настоянку використовують взимку проти застуди. У цей день заведено засушувати гілки ліщини і робити з них віники для лазні.

У деяких регіонах збереглися традиції влаштовувати ярмарки, на яких торговці продають полотняні вироби.

Що можна їсти в Горіховий Спас

До Горіхового Спаса вже закінчується Успенський піст, тому дозволяється вживати в їжу будь-які страви і продукти, алкогольні напої.

Що не можна робити в Горіховий Спас

У цей день забороняється лаятися, ображати близьких людей, грубити і відмовляти тим, хто потребує допомоги.

Прикмети та повір'я

  • Гроза в цей день — ознака теплої осені.
  • Якщо на Горіховий Спас купити виріб з тканини, то весь рік буде супроводжувати удача.
  • Якщо в цей день засушити шматок короваю, хліба або першого врожаю і покласти його за ікону, він захистить родину від негараздів.
  • Якщо на Третій Спас покласти в гаманець два зрощених горіхи, наступний рік пройде в добробуті.
  • За смаком першого з'їденого в цей день горіха можна передбачити майбутнє. Солодкий горіх обіцяє щастя і добробут, гіркий — труднощі і розчарування.
  LvivMozArt: ковчег