Актуальні новини

Як Україна повернула собі імʼя Березовського

На День Конституції України, 28 червня, у Львівському органному залі прозвучать три симфонії Максима Березовського, імʼя якого намагається присвоїти собі Росія.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1545119 { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1545119{ margin: 0!important; } }

Нахабність і політика загарбництва властива московитам не лише на полі бою. Доказом є, фактично, деукранізація, яка триває вже сотні років: фізичне і культурне поневолення України, викреслені і перекручені сторінки національної історії, привласнення чужих здобутків в сфері культури, мистецтва, науки тощо.

Скільки зусиль було покладено, щоб українська держава не могла відбутися, скільки крові пролито, щоб навіки стерти з пам’яті імена видатних українців. І поки в суспільстві точаться дискусії стосовно доцільності перейменування вулиць на користь вшанування українських діячів, а сенсаційні новини про баталії щодо українськості Петра Чайковського, які розгортаються в головному музичному вишікраїни гуляють рунетом, наведемо кілька фактів про постать, на жаль, маловідому більшості українців:

  • володар унікального голосу і непересічного музичного обдарування;
  • випускник Києво-Могилянської академії;
  • випускник (з відзнакою) всесвітньовідомої Болонської філармонічної академії. Другий після Вольфганга Амадея Моцарта композитор-іноземець удостоєний меморіальної дошки на фасаді академії (2005). (До слова, одночасно навчався у того ж викладача, що і Моцарт);
  • член Болонського філармонічного товариства;
  • один з фундаторів жанру хорового концерту;
  • автор першої української симфонії (1770-1772).

Пам’ятник Березовському у Глухові (фото Львівського органного залу)

Усе це про Максима Березовського (1745-1777), видатного українського музиканта і композитора європейського рівня, якого іноді ще називають «українським Моцартом». Історія віднайдення партитур його творів схожа на детектив з багатьма невідомими. Довгий час рукописи симфоній, так само як і більшості інших творів Березовського, вважалися втраченими.

Кілька гіпотез вказували на місце перебування безцінних нот у Франції. Дослідникам звісно траплялися ноти ймовірного авторства Березовського, але комплекти оркестрових партій були не повними. Врешті-решт, пошуки завершились успішно, і на початку 2000-х у Ватикані в приватному архіві, що належить родині римських аристократів Doria Pamphilj, була знайдена Перша симфонія до мажор.

  Леонардо Ді Капріо проводить свою відпустку, подорожуючи по Європі на яхті зі своєю коханою Камілою Морроне

У 2020 році з Парижа до України «повернулися» ще дві симфонії композитора – Друга симфонія соль мажор, та Третя симфонія до мажор. У рамках проекту «Три симфонії Максима Березовського» було здійснено реставрацію, реконструкцію, публікацію партитур з оркестровими голосами. Усе задля того, щоб про видатного українця почув світ, і не лише почув, а зміг насолодитися і високо оцінити творіння «українського Моцарта». Зокрема, його Симфонія №1 з часу її віднайдення вже неодноразово звучала у виконанні різних оркестрів в українських містах та за кордоном.

Диригуватиме Іван Остаповичі (фото Львівського органного залу)

На початку статті не випадково згадана загарбниця-московія. Одразу після сенсаційної знахідки Симфонії №1 до мажор Росія заявила про свої права на твір, назвавши його «першою російською симфонію». Цю чергову культурну боротьбу, на щастя, країна-агресорка програла, і світ дізнався правду про історію першої української симфонії.

Отож, відкриваючи для світу культуру України, маємо, для початку, пізнати її самі. Зробити це можна цікаво і з задоволенням, завітавши на концерт «Перша українська симфонія» до Львівського органного залу 28 червня о 19:00. В концерті прозвучать усі три симфонії Максима Березовського.

Програму виконує симфонічний оркестр Луганської обласної філармонії, що з початком повномасштабного вторгнення знайшов прихисток у Львові. За диригентським пультом побачите знаного поціновувача музичних знахідок, диригента Івана Остаповича.

Залишити відповідь