У цей день ні в якому разі не можна вживати спиртні напої, тому що до пияки можуть з'явитися покійні родичі і покарати його.

Народне свято в честь билинного богатиря Євпатія Коловрата і мученика Євпла Катанського відзначається 24 серпня 2019 року (за старим стилем — 11 серпня), інформує .

Історія свідчить, що в XIII столітті жив на Русі прославлений воєвода і богатир Євпатій Коловрат, який воював з монголо-татарською ордою після розорення міста Рязань. З ним було 17 сотень людей. Бився богатир настільки відважно, що коли він загинув, хан віддав уцілілим російським воїнам його тіло і відпустив їх, висловивши тим повагу полеглому хороброму воїнові.

Священномученик Євпл був архідияконом в сицилійському місті Катана. Він постраждав в 304 році за віру в Христа при імператорах Діоклітіані і Максиміані. Був заключений у в'язницю, а потім усічений мечем.

Традиції та обряди

Легенда свідчить, що в давні часи в Рязанській області зійшлися у полі славні князі руські і війська хана Батия. Билися вони довго, і коли здавалося, що воїни хана перемогли, з'явився на білому коні невідомий богатир зі своїм полком. Багатьох монголів поклав він на тому полі, але і сам поліг. А коня іновірці загнали в болото. З тих часів з'являється з боку топи в цей день білий кінь, на кладовищах ходить, ірже жалібно, бойового друга кличе. А разом з ним невидимі звичайній людині воїни, що полягли на тому полі, пісні співають та свистять, товариша шукаючи. Допомагають їм дивні блукаючі вогники, над болотом та могилами кружляючи, і якщо заглянути в могилу, видно, хто в ній схоронений.

На Євпатія Коловрата ні в якому разі не можна пити. Вважається, що покійні родичі прийдуть і покарають п'яницю.

  Офіційно розлучені: Марина Боржемська розповіла про складне життя з Узєлковим і відсутність власного житла

В цей день стригли вовну з овець, знаючи, що до холодів вона знову відросте. Робили з неї нитки та плели теплі речі, валяли валянки.

Прикмети

  • Дим по землі стелиться — до дощу.
  • Якщо на Євпатія молодик і погожий день, значить, осінь буде тепла і сонячна.
  • На Коловрата немає вітру — два-три дні буде сприятлива погода.