За народними повір'ями, пророк Ілля є покровителем грому. В Ільїн день не варто працювати в полі, тому що може вбити блискавкою.

Ільїн день в 2019 році відзначається 2 серпня. Це народно-християнське свято. Воно замінило язичницьке свято, присвячене богу-громовержцю Перуну. Православна Церква в цей день вшановує пам'ять святого пророка Іллі, інформує .

Історія життя пророка Іллі

Ілля — біблійний пророк, який жив у IX столітті до н. е. в Ізраїльському царстві. З ранніх років він присвятив себе служінню Єдиному Богу. Пророк Ілля жив у пустелі, проводив час у молитві та пості. Він боровся проти язичництва і поклоніння ідолам. Пророк викрив царя Ахаву і його дружину Єзавель в культі Ваалу та Астарті. Ілля наслав на Ізраїльське царство трирічну посуху і голод, які закінчилися лише після того, коли жерців язичницьких божеств стратили.

Після смерті жерців Єзавель вирішила помститися Іллі і піддала його гонінню. Пророк оселився на горі Хорив, де взяв в учні Єлисея. Єлисей став свідком вознесіння на небо живого Іллі у вогненній колісниці, запряженій кіньми.

Традиції та обряди свята

Святкування Ільїна дня поєднує в собі церковні та народні традиції.

У православних храмах проводять богослужіння в честь пророка: читають божественну літургію і влаштовують хресний хід. Хлібороби моляться святому Іллі, просять у нього гарного врожаю і освячують у церкві насіння.

У народі прийнято на це свято влаштовувати пишний обід. Господині ставлять на стіл тушковану баранину і свинину, хліб, коржі. Святковою їжею пригощають членів сім'ї, друзів і сусідів. В Ільїн день прийнято проявляти милосердя і годувати малозабезпечених.

Після святкового бенкету люди влаштовують народні гуляння і ярмарки. Вони співають обрядові пісні, водять хороводи та організовують ігри.

  16 червня — Лук'ян Вітряк: історія, традиції та прикмети свята

Що не можна робити в Ільїн день

На Ільїн день існують народні заборони.

Не можна працювати в полі та вдома, щоб не розгнівати святого пророка.

В день свята і після нього забороняється купатися у водоймах. Згідно з повір'ям, коли Ілля вирушав на небо в колісниці, у воду впала підкова з копита коня і охолодила її. Люди, які в цей день купаються у водоймах, можуть застудитися.

Не можна стояти під деревом, бігати, лаятися, голосно кричати, співати, стріляти з рогатки. Того, хто виконує ці дії, може вдарити блискавка.

Давні слов'яни вірили, що в це свято у домашніх тварин може вселятися нечиста сила. Щоб уберегти себе, люди в цей день не випускають вихованців на вулицю і не впускають їх у будинок.

Прикмети та повір'я на Ільїн день

  • В День Іллі літо закінчується.
  • Дощовий день — у році буде мало пожеж.
  • Сильний грім 2 серпня — протягом року буде часто боліти голова.
  • Якщо в Ільїн день потрапити під дощ, то весь рік буде міцне здоров'я.
  • Після 2 серпня комарі та мухи не кусають.