Вірили, що в цей день виходить домовик. Він тріпає коням гриви і піднімає їх на диби.
Іванів день відзначається 1 листопада 2019 року (19 жовтня — дата за старим стилем). В церковному календарі це дата перенесення мощей преподобного Івана Рильського, інформує Ukr.Media.
Святий народився в кінці IX століття в селі Скрино (Болгарія). Він рано осиротів. Щоб вижити, почав працювати пастухом. В один із днів він не встежив за стадом, і від нього відбилися корова з телям. Дізнавшись про це, господар стада побив маленького пастуха. Витерпівши всі побої, Іван почав молитися. Він молився так старанно, що зниклі тварини знайшлися. Взявши теля на руки, хлопчик переніс його по річці, як по землі, і повернув господареві. За повернення тварин він був щедро винагороджений.
Після цього випадку Іван не захотів більше працювати пастухом. Він вирішив податися в монастир і прийняти постриг. Ставши послушником, навчився читати, писати і почав вивчати духовну літературу. Після посвячення в ченці оселився в лісі і став вести відлюдницький спосіб життя. Одного разу на його хатину напали розбійники, та Іван змінив її на печеру, де і прожив в молитвах і постах 12 років.
Слава про його цілющі здібності поширилася по світу. До Івана стали приходити люди. Він допомагав усім, хто звертався до нього, і незабаром вирішив змінити житло. Іван знайшов нову печеру, ще далі від людей і прожив там на самоті 7 років. Однак і це його місце було виявлено. Все більше паломників приходило і селилося недалеко від Івана у невеликих хатинах. Через кілька років вони поставили монастир, потім храм і келії. Іван став ігуменом обителі.
Незадовго до смерті він обрав наступника, а сам оселився в печері, де через 5 років і помер.
Традиції та обряди
У народі цей день називали Конюховим. Вважається, що в даний час в стайнях починають вередувати домовики. Вони лякають коней, плутають гриву, збрую. Тому конюхи не чіпали тварин у цей день. Вони присвячували його відпочинку, збиралися в компанії і розпивали пиво, розповідали різні байки і страшні історії.
В Іванів день чоловіки забивали курей, а їх дружини готували з них різноманітні страви: смажені, парені, варені, тушковані, включаючи пироги і супи.
Особливу увагу приділяли сорокам. Вважалося, що цей птах може розсердити домовика. В цей день у всіх дворах розсипали корм, щоб вони досхочу наїлися і не турбувала його.
Прикмети
- Якщо у цей день холод стоїть, значить, тепла весна не скоро настане.
- Якщо птахи високо в небо підіймаються, то снігу випаде багато.
- На Іванів день великий бруд — зима прийде через 4 тижні.
- Якщо сніг ліг на мерзлу землю, то урожай хліба буде багатим.