За напрямком вітру судили про погоду на найближчий час, про характер зими, про те, яким буде врожай.

Астафій Вітряк — народне свято, яке щорічно відзначають в третій день жовтня. Люди з православним віросповіданням шанують в цей день пам’ять великого мученика Євстафія. Це давньоруський варіант імені, на сучасний манер його називають Астафієм, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Плакіда був шанованим воєначальником. Його виділяли добра душа і милосердя. Він завжди прагнув допомагати тим, кому не дуже пощастило в житті. Одного разу з ним сталося неймовірне — до нього з посланням з’явився Ісус Христос. Розп’ятий на хресті, він пообіцяв, що сім’я Плакіди і він сам завжди будуть в безпеці. Опинившись під враженням, чоловік прийняв рішення провести обряд хрещення. Ставши православним, він отримав ім’я Євстафій.

Після цього життя колишнього військового було сповнене труднощів. З багатьма йому довелося розлучитися. Він втратив дружину і двох синів. Тоді він інакше витлумачив послання Христа, переосмисливши його. Великий Пророк обіцяв завжди вести за собою Євтихія, але не гарантував, що на цьому шляху йому не доведеться переносити позбавлення. Зрештою після довгих мандрів він возз’єднався з рідними. У ті часи в Римській імперії ще панував культ ідолопоклонства. Євтихій з родиною були зобов’язані принести себе в жертву богам, проте відмовилися. Адже це більше не відповідало їхнім релігійним переконанням. Через непокору вони були страчені як єретики.

Традиції та обряди

Третє жовтня зазвичай завжди було вітряне. У напрямку, в якому рухалися потоки повітря, люди намагалися передбачити, якою буде погода найближчим часом. На основі таких припущень склалися прикмети. Їх передавали з покоління в покоління. Люди дійсно вірили, що від напрямку вітру залежить, буде тепло або холодно.

  Вишивану книгу рівненської майстрині визнали рекордною

Також в цей день паралельно проходило свято мельника. У слов’ян мельник жив далеко від інших будинків, тому його особистість і житло були оповиті завісою таємниці. Вважалося, що він водив дружбу з міфічними істотами, наприклад, водяним або лісовиком. Через забобони жителі сіл і сіл намагалися триматися подалі від млинів, обходячи їх за кілометр. Часто проходили великі відстані, ніж потрібно, тільки щоб не накликати на себе біду. Особливо боялися занедбаних млинів і вважали, що на них селяться злі духи. Хоч мельників і боялися, але поважали. У цей день вони виходили на берег річки, щоб провести нескладний обряд. Він полягав у тому, щоб кинути у воду великий шматок хліба і вилити туди горілку. Робилося це для принесення жертви нечистим силам. Вірили, що так вони не будуть шкодити жителям найближчих поселень.

Також у свято заведено прибирати з полів залишки капусти, яку спеціально зберегли на період перших заморозків. Вважали, що так її листя буде солодким на смак.

Прикмети

Як і всі народні свята, Астафій Вітряк багатий на прикмети:

  • Напрямок вітру у свято здатний передбачити, якою найближчим часом буде погода. Якщо дме з півночі — почнеться похолодання, з півдня — навпаки потеплішає, із заходу — дощі не змусять себе довго чекати, зі сходу — хмари ще довго не потривожать, а сонце буде радувати кожен день.
  • По розташуванню шишок можна визначити, якою буде прийдешня зима. Якщо вони розташувалися ближче біля верхівки хвойного дерева, то про морози можна не думати до лютого. Якщо ж шишки в достаток помітні на нижніх гілках ялини, то температура сильно знизиться ще в грудні.
  • Вірили, що якщо день теплий і помітно, як літає павутина після туманного ранку, то сніг випаде пізно, а осінь буде довгою.
  • Камінь-талісман людини, народженої в це свято — нефрит.
  • Якщо небо ніби нависає над землею і здається каламутним, то варто чекати недобрих звісток або хвороби.
  • Якщо дме вітер — хороший знак, значить снігу сьогодні не буде.
  У «Я Галереї» триває виставка Карла Звіринського «Ліс. Потойбічне»