Актуальні новини

Меценати знайшли ікону XVIII ст. зі знищеного храму Батурина

Меценати подарували заповіднику «Гетьманська столиця» втрачену ікону «Богородиця Одигітрія» ХVІІІ ст., яка, ймовірно, походить з місцевого храму Батурина – міста, яке вщент знищило у 1708 році московське військо за наказом царя Петра I. Тоді воно було столицею гетьмана Івана Мазепи.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1582193 { min-height: 180px !important; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1582193{ margin: 0!important; } .mobile-branding-wrapper { min-height: 200px } }

«Напередодні дня народження гетьмана Кирила Розумовського заповідник отримав щедрий подарунок від Ігоря Грициняка та Мирослава Табачина. До фондової колекції заповідника меценати передали визначну пам’ятку іконопису ХVІІІ століття – образ “Богородиця Одигітрія”», – повідомили 21 березня на сторінці національного історико-культурного заповідника.

Фахівці повідомили, що ікона в кіоті написана на дереві, вона має золочення. Ікону написав невідомий майстер. Вона, вірогідно, походить з одного з храмів Батурина. У повідомленні не зазначається, яка мистецька цінність ікони, а також, де меценатам вдалося її знайти.


Богородиця Одигітрія з храму Батурина ХVІІІ ст. (фото заповідника)

Національний заповідник «Гетьманська столиця» розташований у Батурині. Це місто у XVII-XVIII ст. було резиденцією гетьманів Лівобережної України Дем’яна Ігнатовича, Івана Самойловича, Івана Мазепи, Кирила Розумовського. Там була фортеця і цитадель, п’ять храмів, монастир, довкола розрослося місто на 10 тис. населення.


Меморіал гетьманської слави. Постаті гетьманів, життя яких було пов’язане з Батурином – Дем’ян Многогрішний, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик та Кирило Розумовський (фото ZAXID.NET)

У листопаді 1708 року московське військо вчинило геноцид у столиці гетьмана Івана Мазепи Батурині: повністю винищили всіх мешканців міста, незалежно від віку і статі. Кількість загиблих сягала 11-15 тис. людей. Місто пограбували і спалили, православні церкви за наказом Меншикова також знищили. Батуринська різанина була помстою московського царя Петра I за те, що Іван Мазепа під час Північної війни підтримав шведського короля Карла XII.

  Лілія Подкопаєва опублікувала кілька фотографій, на яких вона зображена у вишиваних візерунками сукнях


Відбудована Батуринська цитадель і церква козацького бароко (фото ZAXID.NET)

У 1990-2000-х роках у місті провели розкопки та перепоховали жертв трагедії у відбудованій церкві Воскресіння Господнього. Згодом там створили заповідник.

Залишити відповідь