Актуальні новини

У Львівській опері відбулась прем’єра опер Дмитра Бортнянського

У Львівській опері відбулась прем’єра опер Дмитра Бортнянського «Сокіл» та «Алкід». Генеральний директор-художній керівник Львівської національної опери Василь Вовкун зазначив, що це єдина постановка опер Бортнянського на оперних сценах України, а також переломний момент у житті львівського театру.

Постановку, яку самі постановники називають сучасною та екстравагантною, приурочили до 270-ї річниці з дня народження композитора.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1526059 { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1526059{ margin: 0!important; } }

До цього часу існували лише концертні варіанти опер Бортнянського. Також, у 2018 році у рамках фестивалю LvivMozArt у Свірзькому замку відбулась постановка опери «Алкід». Диригувала Оксана Линів, а постановником став німецький режисер Андреас Вайріх. Саме вони очолили постановочну групу львівської прем’єри.

Він наголосив, що ця постановка стане переломним моментом у Львівській опері, яка «завершує період соцреалізму і переходить у зовсім інший вимір. Наш театр, як вагон вже зараз тісно прив’язується до європейського поїзда».

Для диригентки-постановниці опер Оксани Линів цей матеріал не є чимось новим. Вона давно та успішно працює із музикою Бортнянського (свідченням того є, зокрема, уже згадана постановка в Свіржі), а побачити Бортнянського на сцені українського національного оперного театру було її мрією понад 20 років.

«Ще в 1998 році я брала участь, як співачка камерного хору “Глорія” у створенні запису для французької фірми, і вже тоді її вразила європейськість цієї музики. Не можна допустити, щоб цей матеріал знаходився тільки в архівах та був відомим лише вузькому колу фахівців. Щодо сучасного трактування барокових творів диригентка наголосила, що «класичне мистецтво – це не музейний експонат, який має лежати мертвим, щоб час від часу з нього протирати пил», – каже Оксана Линів.

  Як пластиковий постарілий манекен — нові фото Бреда Пітта викликали резонанс

Тож режисером було запрошено Андреаса Вайріха, сценографкою та дизайнеркою костюмів стала Анна Шеттль. Обидва працюють у Мюнхенській опері та уже співпрацювали з Оксаною Линів в різних проектах.

Дія обох опер відбувається у теперішній час. І режисерські, і сценографічно вони поєднані спільними, пізнаваними образами, що нагадують пандемію, проблеми ізоляції тощо.

Опера «Сокіл» була створена 1786 року на лібрето швейцарця Франца-Германа Лаферм’єра, написане французькою мовою. Лірико-комічна опера поєднує вокальні номери і розмовні діалоги. Сюжет запозичений з «Декамерона» Джованні Боккаччо (день п’ятий, новела дев’ята, що послужила також основою для комічної опери «Сокіл»). Цікаво, що у львівській постановці Сокіл з’явився як окремий персонаж. Цю роль виконала акторка театру «У кошику» Лідія Данильчук.

До прем’єри у Львові зміг долучитись увесь світ, адже відбулась онлайн-трансляція вистави.

Найближчим часом опери «Сокіл та «Алкід» можна буде побачити 16 та 17 вересня.

Залишити відповідь