"Відкушувати хліб — поганий тон": Як правильно подавати, брати та їсти хліб. Сучасні норми етикету.

У світі існує безліч правил етикету, але деякі з них мають особливе значення, бо пов’язані з тим, що споконвіку вважалося священним. Саме такі правила стосуються хліба — продукту, який у багатьох культурах є не просто їжею, а символом життя, достатку та гостинності, інформує Ukr.Media.

Декілька важливих правил етикету, для тих, хто хоче вдосконалити свої манери за столом.

Подача

Одним з основних моментів хлібного етикету є його подача. Найчастіше хліб пропонується гостям в окремому кошику або на спеціальній тарілці.

Тарілка для хліба або тарілка для тістечок, також існує ще одна назва — хлібна тарілка, але вона має більш дискусійний характер. Тарілка розміщується зліва від підставної тарілки “на 10-11 годинах” або “зліва, відцентрована від центру підставної тарілки”. Відсутню тарілку для хліба можна замінити паперовою серветкою.

Вважається, що хлібна тарілка значно більша і призначена для хліба, булочок або великих шматків хліба. Саме тому ця назва викликає суперечки, тоді як більш звичними для невеликої тарілочки діаметром у вісімнадцять сантиметрів залишаються: тарілка для тістечок, тарілка для хліба.

Розрізання

Яким би досконалим не була ваша майстерність у роботі з ножем, ніколи не використовуйте його для різання хліба! Правильний спосіб — ламати хліб на шматочки.

Історія “переломлення хліба” сягає давніх традицій гостинності, де хліб відігравав центральну роль як символ життя та добробуту. Символізує акт гостинності, де господар ділиться своїм хлібом з гостями, тим самим запрошуючи їх розділити трапезу та спільне життя. У давніх культурах, таких як греки та римляни, хліб був не лише основним продуктом харчування, але й важливим елементом ритуалів та обрядів. Переломлення хліба перед їжею було звичаєм, який зміцнював зв’язок між членами спільноти та гостями, встановлюючи відносини довіри та поваги.

  У Музеї модернізму відкрилась виставка Михайла Дзиндри

Не можна наколювати хліб виделкою — брати потрібно тільки рукою. Важливо пам’ятати, що хліб слід брати лівою рукою, звільняючи праву для інших дій. Відламані шматочки мають бути невеликими, на один укус.

Масло та інші добавки

Якщо ви хочете покласти на хліб масло чи інші добавки, то є кілька правил. На тарілці для хліба буде персональний ніж для масла, спочатку потрібно перенести масло на свою тарілку для хліба. Щоб це зробити, необхідно розрахувати необхідну порцію масла і взяти її персональним ножем із загальної маслянки. Далі окремо, раз за разом, відламуючи шматочок хліба, ми наносимо на нього масло призначеним для цього ножем і відправляємо шматочок до рота.

Не розрізайте і не кришіть хліб у їжу: пам’ятайте, що хліб вживається окремо від основних страв. Не розрізайте його на шматочки і не кришіть у суп чи соус.

Як правильно брати хліб

Якщо хліб розміщений у загальній хлібниці, де не передбачені додаткові наряддя, то слід взяти хліб лівою рукою і перенести на свою тарілку для тістечок. Важливий момент криється у відсутності вибору. Не варто перевіряти на черствість м’яко стискаючи в кулаці випічку, перекладати її в пошуках кращого шматочка. Адже сумніви щодо інших представників борошняних виробів можуть зіпсувати апетит решті гостей.

На заходах зі шведським столом найчастіше передбачені щипці для хліба. Але тут небезпека криється в іншому!

Свіжоспечений хліб часто розміщують під лляним рушником, дбайливо розташовуючи поруч ніж. Не раз я був свідком, коли відвідувачі, віртуозно перекинувши рушник на плече, з господарським розмахом упирали долоню в буханку і відрізали шматок хліба, після цього дбайливо укутували знятим з плеча рушником хліб. Буханку хліба можна розділити на 7-10 шматків, уявляєте скільки різних людей доторкнулося до хліба? Чи хочеться нам їсти такий хліб?

  Джуд Лоу одружується зі своєю давньою знайомою

Розгадка криється в рушнику, який не варто знімати з хліба, а слід лише відігнути край, приблизно настільки, скільки плануємо відрізати хліба і далі притримувати хліб через серветку.

Дотримання хлібного етикету — це не лише прояв гарних манер, але й повага до себе та навколишніх за столом. Користуйтеся цими правилами із задоволенням та витонченістю, і ваше спілкування за столом стане ще більш приємним та гармонійним.