Актуальні новини

Вінницькі дослідники знаходять старовинну Барську кераміку по всій Україні

Бердичів, Житомир, Київ, Львів, села Вінницької та Хмельницької областей – загалом понад 30 населених пунктів в рамках науково-пошукової експедиції уже відвідали дослідники Барської кераміки. Команда проєкту, до складу якої увійшли гончарі, науковці, мистецтвознавців, має на меті віднайти та зафотографувати унікальні зразки керамічного посуду. Тому пошуки здійснюються як у фондах та експозиціях музеїв (від місцевих до національних), так і приватних колекціях, українознавчих світлицях закладів освіти, будинків культури та мешканців регіонів.
Експедиції «У пошуках Барської кераміки» або «де тільки Барська баньочка не була» відбуваються в рамках проєкту «Відродження традицій Барської кераміки v.2.0», що реалізується за підтримки Українського культурного фонд, громадською організацією Барський МХАТ у партнерстві з Харківською державною академією культури, Українським центром культурних досліджень та управлінням культури та креативних індустрій Вінницької ОДА.
За словами керівника проєкту Романа Григор’єва, за останні кілька місяців команда дослідників побувала у багатьох місцях, де вдалося віднайти зразки Барської кераміки. Зокрема, відвідали Державний історико-культурний заповідник «Буша», галерею під відкритим небом Олексія та Людмили Альошкіних у селі Букатинка, музей Хліба у селі Білопілля, музей історії міста Бердичева, тамтешню Центральну міську бібліотеку, Літературно-меморіальний музей М.П. Стельмаха, Львівський музей етнографії та художнього промислу інституту народознавства НАН України, а також населені пункти колишнього Барського району та суміжних районів Вінницької та Хмельницької областей. Та найбільш плідною виявилися поїздка до Києва, де команда проєкту отримала можливість ознайомитися з фондами Національного музею українського народного декоративного мистецтва, Національного музею народної архітектури та побуту України та Національного музею історії України.

«Нам випала рідкісна нагода особисто побачити зразки подільської кераміки, котрі зберігаються у фондосховищах музеїв. Там представлені унікальні миски, полумиски, баньки та глечики, горнятка, навіть вази, підвазонники та дитячі іграшки. Завдяки злагодженій роботі працівників музеїв та учасників пошукової експедиції були відібрані та зафіксовані унікальні вироби барських майстрів-гончарів минулих століть. Під час експедицій ми не просто отримали можливість провести фотофіксацію рідкісних зразків Барської кераміки, але й познайомилися з відомими дослідниками-керамологами, такими як старший науковий співробітник Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАНУ, кандидат мистецтвознавства, авторка численних наукових досліджень в галузі керамології Галина Івашків та завідувачка відділу науково-фондової роботи, хранителька колекції кераміки НМУНДМ Ірина Бекетова», – відзначає Роман Григор’єв.
Частину зразків Барської кераміки, виявлених в ході експедиції, було подаровано Народному музею Барської кераміки. Як коментує заступник директора ГО «Барський МХАТ» Ірина Дєдова, цей музей є «народним» не за званням чи статусом, а за своєю сутністю.
«Дану громадську ініціативу Барського МХАТу було започатковано в рамках реалізації нашого проєкту та презентовано під час всеукраїнської конференції 12 вересня, – каже пані Ірина. – Кожен охочий барчанин чи мешканець іншого куточка України, котрий має у своєму серці сантимент до Барської громади та її славнозвісної кераміки, може долучитися до створення цього по-справжньому народного музею. Першими фонди поповнили дарунки від знаного мистецтвознавця Володимира Титаренка та наукового консультанта проєкту Анатолія Щербаня. Також висловлюємо щиру вдячність за подаровані зразки Барської кераміки, віднайдені на Мурованокуриловеччині: мешканцям села Горай Надії Ластовляк та родині Біньковських, а також директору будинку культури села Вербовець Світлані Боржемській. Окрема подяка за плідну співпрацю начальнику відділу культури, молоді та туризму Мурованокуриловецької селищної ради Валентині Веклюк».
Цьогорічні експедиції стали продовженням систематичної роботи із відродження Барської кераміки, розпочатої у 2018 році. Тоді команда проєкту відвідала також музеї Полтавщини, де в Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному зберігається велика колекція подільської кераміки. У планах барчан на наступні роки – продовжити пошук своєї кераміки не лише в Україні, а й за кордоном. І для цього є усі підстави, адже автентичні вироби барських гончарів зберігаються в музеях та колекціях Польщі, Німеччини, багато зразків було вивезено в ході етнографічних експедицій кінця ХІХ – початку ХХ століть до Санкт-Петербургу та Бессарабської губернії. Тому простір для досліджень та пошуків необмежений.

  Житомирський муздрамтеатр відкрив 78-ий сезон одразу на кількох локаціях

Як відзначає науковий консультант проєкту, доктор культурології, завідувач кафедри історії, музеєзнавства та пам’яткознавства Харківської державної академії культури Анатолій Щербань: «вагомою складовою проєкту стало проведення елементного та петрографічного аналізів виявлених в ході експедицій зразків Барської кераміки, що дозволить визначити склад формувальних мас виробів барських гончарів, а результати аналізу стануть базою для майбутніх наукових досліджень в галузі керамології. За своєю ґрунтовністю проведений аналіз є знаковим для вітчизняної наукової практики. Займається цією важливою справою експертка Анастасія Корохіна, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології НАН України».
Перші результати досліджень були презентовані в рамках всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Місце Барської кераміки в гончарній спадщині України», яка відбулася 12 вересня у Барі. Як писав «День», у науковому зібранні взяли участь академіки, професори, доценти, співробітники національних музеїв і підрозділів НАН України, етнографи та фольклористи. 52 автори написали 42 доповіді, у яких представили історичні розвідки, петрографічні характеристики, дослідницькі візити до музеїв гончарства, результати археологічних досліджень та кращі традиції відродження керамічних виробів в умовах сьогодення. Яскравим акцентом конференції стала виставка автентичних зразків Барської кераміки, зібраних з музеїв, світлиць та приватних колекцій Бару, Вінниці та навіть Харкова, а приємним бонусом – ярмарок-продаж, на якому відвідувачі мали можливість придбати сучасні керамічні вироби у стилістиці Барської кераміки: миски, полумиски, тарілки, горнята, глечики і навіть значки, магніти та іграшки.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, «День»

Залишити відповідь