Актуальні новини

Вінницький нагрудник може потрапити до національного переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини

Елемент традиційного жіночого строю – нагрудник, який характерний для південних районів Вінниччини, внесений до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини і може претендувати на почесне місце в національному обліку. Матеріали про опис об’єкта підготувала та подала громадська організація «Етномайстерня Коло». Її представники зібрали, дослідили та проаналізували інформацію про цей елемент і навіть провели майстер-клас з відтворення нагрудника.

«Нагрудник – це обов’язковий елемент традиційного жіночого строю сіл Бондурівка, Каташин, Рогізка Чечельницького району та Бирлівка, Війтівка, П’ятківка Бершадського району Вінницької області. Його носили  у будні та святкові дні, а також одягали як весільне вбрання, – йдеться у повідомленні. – Користувалися дівчатка, дівчата, заміжні жінки, незалежно від віку, соціального та матеріального становища. Він не виконує функції фартуха, тобто не є елементом одягу «для роботи». Одягають як до спідниці, так і до обгортки. Кольорова гама: темно-зелений, темно-синій, темно-фіолетовий, коричневий, чорний, червоний. Часто − в дрібну квіточку, дрібну смужку чи горошок, клітинку. Назва «фартух» була зафіксована в селах Бирлівка, Війтівка та П’ятківка Бершадського району». 

На сьогодні використання цього елемента традиційного одягу передусім спостерігається на багаточисельних виступах місцевих колективів. Нагрудник популяризують учасниці народного аматорського фольклорного колективу «Чарівниця» з Каташина, народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Рогізяночка» з Рогізки, учасниці народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «П’ятківчанка» з П’ятківки, народного аматорського фольклорного колективу «Берегиня» з Бирлівки та представниці ГО «Етномайстреня Коло» із Вінниці.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото – ГО «Етномайстерня «Коло»

  Лілія Ребрик показала 8-місячну доньку у чорному вбранні

Залишити відповідь