На Марину з Лазарем на столах наших предків в обов'язковому порядку були присутні страви з риби.

Народне свято Марина з Лазарем відзначається 30 липня 2019 року (за старим стилем — 17 липня). За церковним календарем це дата вшанування пам'яті великомучениці Марини (Маргарити) Антіохійської та преподобного Лазаря Галісійського, інформує .

Зазвичай у цей день на небі багато спалахів, які нагадують грозові блискавки. З цим природним явищем пов'язаний переказ. У далекі часи в морському царстві затужила молода царівна. Не запитавши дозволу у священика, вона втекла в світ людей. Батько, морський цар, з того часу в день народження дочки гнівається більше звичайного. Ось і видно в небі блискавки від його тризуба.

Історія

Марина народилася в малоазійській області Пісидії в місті Антіохії. Про християнство дізналася в дитячі роки від годувальниці. У 12-річному віці прийняла хрещення. У цей час почалися гоніння на християн. Батько Марини був язичником-жерцем. Після того як він дізнався про вчинок доньки, відрікся від неї і вигнав з дому.

Три роки маленька християнка прожила в печері з іншими гнаними. Одного разу її побачив правитель області та запропонував стати дружиною. Марина зізналася, що християнка і ніколи не відречеться від Бога. Тоді правитель наказав піддати дівчину чисельним катуванням. На другий день мук над християнкою з неба розлилося прекрасне світло, в якому кружляв голуб з золотим вінком у дзьобі. Багато очевидців чуда повірили в Єдиного Бога. Суддя злякався побаченого і наказав негайно стратити мученицю. Це сталося приблизно наприкінці III — початку IV ст.

Лазар народився в Лідії в місті Магнезії. Протягом 10 років був ченцем у монастирі святого Сави. Після цього Єрусалимський патріарх висвятив його в пресвітера. Лазар повернувся на батьківщину та оселився на Галісійській горі. Тут він побудував храм в ім'я Воскресіння Христового і став стовпником. Незабаром на цьому місці виник монастир.

  Як провести День святого Миколая — традиції і прикмети улюбленого свята

Лазар помер у 1053 році у віці 72 років.

Традиції та обряди

Люди моляться святий Марині при різних хворобах, просять про порятунок полів від блискавок.

В цей день і в два наступних люди спостерігають за погодою. По ній прогнозували, якою буде осінь — теплою і сухою або холодною і дощовою.

Завершують заготівлю сіна.

Готують морські страви — з водоростей, риби, крабів.

Прикмети

  • Яка погода на Марину, такою вона буде перші шість осінніх тижнів.
  • Гроза в цей день — до частих дощів восени та хуртовин зими.
  • По-літньому теплий і ясний день — до холодної зими без снігу.
  • День дощовий, а білі хмари — погода скоро зміниться.
  • Якщо небо повне грозових відблисків, то зростає ймовірність пожеж.
  • Комахи поводяться неспокійно — до сильної негоди та затяжних злив.
  • Ящірки ховаються — до дощу.
  • Якщо довго дивитися на грозові відблиски, то можна осліпнути.