На Русі в цей день було заведено налагоджувати відносини з Домовиком, який недавно прокинувся після зимового відпочинку.

В православ’ї 14 квітня згадують святу Марію Єгипетську. У народному календарі дату назвали днем Марії або Марія — пусті щі, інформує Ukr.Media.

Хто така Марія Єгипетська?

Родом Марія походила з Єгипту і жила в V-VI століттях. Коли їй було дванадцять років, вирушила до Олександрії. Там вона протягом сімнадцяти років вела порочний спосіб життя.

Але одного разу зустрілася з паломниками, що йшли в Єрусалим, і пристала до них. Коли вже збиралася піти в Храм Гробу Господнього, відчула, ніби її зупиняє невідома сила.

І тут до Марії прийшло усвідомлення того, наскільки занепале життя вона вела. Жінка поселилася в пустелі, де п’ятдесят років прожила в повній самоті, постійно каялася, постила і молилася.

Спочатку протягом сімнадцяти років блудні спогади постійно переслідували і спокушали її. Але все-таки грішна душа з тілом були перетворені силою Господньою.

Марія Єгипетська у православ’ї вважається зразком досконалого покаяння. Люди в молитвах просять її, щоб допомогла позбутися від блудних пристрастей.

Які на цей день обряди і традиції?

Дату 14 квітня в народі прозвали «Марія — пусті щі», тому що у селянських дворах закінчувалися до цього дня продуктові запаси. Навіть квашеної капусти не залишалося, тому щі виходили не густі, а порожні. А адже на Русі капусняк варили такий, щоб в ньому ложка могла стояти.

На сьогодні існував звичай — виганяти з будинків нечисть. Для цього у воду додавали трохи вина з медом, і мили отриманим розчином вхідні двері в будинок зсередини і зовні.

Для благополуччя і миру у родині сьогодні не забудьте задобрити Домовика, який прокинувся.

  Гра в кальмара: Netflix оголосив дату виходу другого сезону і показав новий тизер

Слов’яни 14 квітня за стародавнім звичаєм налагоджували добрі стосунки з головним хранителем домашнього вогнища — Домовиком, який в цей день після довгого зимового сну прокидався.

Люди вірили, що коли він ще сонний, то незадоволений всім, сердиться і бурчить. Якщо не задобрити його відразу, то може вередувати — ображати домашніх вихованців, дітвору лякати, рукодільницям нитки плутати, бити посуд. Загалом, доставить господарям купу проблем своїми витівками.

А якщо він до когось з домочадців відчуває особливу антипатію, то починає так пакостити і будувати підступи, що може людину з житла вигнати. Тому люди намагалися ставитися до домашнього духу уважно і з повагою.

Коли господарі до Домового ласкаві, він завжди їм відповість взаємністю — давно загублені речі допоможе відшукати, тарганів з мишами геть з будинку відведе, догляне за порядком.

У вашому будинку все буде комфортно, якщо подружитися з Домовиком. Тому 14 квітня постарайтеся йому підняти настрій і чимось задобріть.

Насамперед, домашньому духу не подобається жити в неблагополучних сім’ях, де господарі вживають алкоголь, лихословлять, лаються, кричать постійно і голосно сваряться. Домовик також не любить, коли в будинках свистять і курять.

Щоб він допомагав вам і був вірним другом, організовуйте в будинку ретельні прибирання частіше, завжди тримайте житло в чистоті і порядку, не дозволяйте, щоб накопичувалися пил з брудом, і залучайте до прибиральних робіт всіх домочадців.

Домашньому духові дуже подобається, коли з ним вголос говорять. Обов’язково скажіть йому після пробудження «Добрий ранок» і перед сном «Спокійної ночі».

Якщо щось пропадає в будинку, треба стати посередині кімнати, голосно і чітко попросити Домовика про допомогу знайти потрібну річ. А коли річ знайдеться, також голосно і чітко подякуйте домашньому духу, не забувайте про це.

  Кам'яна статуя з львівського парку «Високий замок» стане експонатом виставки Павла Гудімова

Домовик обожнює різні ласощі. Яйця з м’ясними продуктами він не дуже любить, зате буде невимовно радий кухлику з молоком, тарілочці з кашею, меду, варення, цукерок з печивом, свіжому хлібі і булочкам.

Заведіть для Домового окрему ложку (краще за все дерев’яну) і мисочку. Частування треба залишати в затишному куточку, куди не буде доступу тваринам і маленьким діткам (за піччю, холодильником або шафою).

Ви повинні розуміти, що Домовик — це істота духовна, їсть він не фізично, тому частування будуть залишатися. На наступний ранок винесіть кашу з молоком і віддайте пташкам або собакам, а цукерки з печивом можуть і довше полежати за піччю.

Якщо у родині якесь торжество або подія відзначається, обов’язково треба пригостити чимось зі святкового столу і Домовика.

Погодні прикмети на 14 квітня

  • Майбутній літньо-осінній період очікується багатим на врожай, якщо в ніч на 14 квітня на небі ясно і багато зірок.
  • Літні місяці будуть посушливими, якщо в день Марії Єгипетської гроза.