Актуальні новини

Перша в році батьківська поминальна субота: що нести до церкви

Вже цього тижня православні відзначають першу в 2019 році батьківську суботу.

Найближчі батьківські суботи: коли

2 березня, за вісім днів до початку Великого посту перед Великоднем 2019, православних чекає Вселенська м'ясопусна субота. Ще її називають Мала Масляна, інформує .

Слідом ідуть друга, третя і четверта суботи Великого посту – 23 березня, 30 березня та 6 квітня відповідно.

Батьківська субота: як поминати

В цю батьківську суботу, 2 березня, прийнято молитися за всіх покійних.

Ще напередодні батьківської суботи – в п'ятницю ввечері – віруючі йдуть до храму на Велику панахиду за всіх спочилих православних християн, інакше її ще називають заупокійною Всенощною. Вранці у батьківську суботу в церкві служать заупокійну літургію, а потім – загальну панахиду.

У церкві треба помолитися про покійних і поставити свічки: найчастіше ставлять до Розп'яття, але можна поставити до будь-яких інших шанованих у храмі ікон.

Щоб на літургії або на панахиді пом'янули померлих близьких, потрібно подати записку з їх іменами. У ній пишуть лише імена хрещених людей. Що стосується нехрещених або віруючих інших конфесій, то їх можна пом'янути самому. Після церковної служби, за можливості, варто з'їздити на кладовище, привести в порядок могилку і відвезти квіти.

Також прийнято у батьківську суботу пригощати жебраків і подавати милостиню.

Вже вдома проходить поминальний обід у колі рідних. На стіл прийнято подавати кутю (або коливо) – зварену пшеницю, змішану з медом – освячену напередодні в храмі. Ця страва несе в собі великий символізм: зерно перероджується в колос – як тліє тіло покійного, перш ніж воскреснути для вічного життя на Небесах. А солодкість небесної життя символізує мед.

Батьківська субота: що потрібно нести до церкви

  Моргенштерн розповів про життя в Дубаї

Зазвичай у батьківську суботу на панахиду приносять продукти "канон": будь-які пісні продукти (наприклад, крупи, хліб, овочі, фрукти, чай) та/або вино "Кагор".

Батьківська субота: що не можна робити

У поминальні дні не прийнято говорити про небіжчиків поганого.

Не пишуть поминальних записок на ім'я самогубців або нехрещених в православній церкві – це категорично заборонено.

Також категорично заборонено і вважається великим гріхом поминати покійних горілкою.

Вважається, що в цей день не можна відмовляти в милостині, а також шумно веселитися. Втім, і сумувати особливо не прийнято, адже сумувати про перехід людини в кращий світ – нелогічно.

Батьківська субота: молитва

Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: батьків моїх, родичів, благодійників (імена) і всіх православних християн, і пробач їм всі провини вільні і невільні, і даруй їм Царство Небесне. Амінь.

Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .

Залишити відповідь