20 березня — Павло Капельник: історія, традиції та прикмети свята. Сни з 19 на 20 березня принесуть благополуччя молодшому члену сім'ї.

Павло Капельник — щорічне церковне свято, що відзначається православними 20 березня. Присвячене свято Павлу Препростому та Павлу Прусіадському. Крім того, дата знаменна шануванням образу Богоматері — ікони «Споручниця грішників», інформує Ukr.Media.

Слово “Капельник” в назву прийшло зі старовини: раніше так звався березень, тому що в березні починається відлига, і сніг перетворюється в воду, приходять перші капелі.

Історія свята

Історія Павла Препростого почалася в IV столітті. Препростим його охрестили за характер: добрий, скромний і неконфліктний. І навіть коли він почув звістку про невірність дружини, він не затіяв з’ясувань, а просто пішов в монастир Антонія Великого, який знаходився в пустелі. Павло зазнав тяжкої праці, різних обмежень і невпинним читанням молитов. За стійкість і послух господар монастиря дозволив Павлу перебувати у себе.

Павло довгі роки провів у відлюдництві, і за переказами Бог обдарував його: Препростий став ясновидцем і вмів виганяти бісів. До самої смерті Павло Препростий служив цілителем.

Про Павла Прусіадського мало що відомо в наш час. Перші згадки про нього датуються IX століттям. Своє прізвисько він отримав від міста, в якому жив і служив єпископом — Прусіада. За часів гоніння християн, Павло був одним з небагатьох, хто виступав з промовами проти язичників, боровся за християнство і православну церкву. За це його також піддали гонінням. І навіть будучи вигнанцем, він не припинив шанувати Бога і нести службу церкві і православ’ю. Після смерті Прусіадського зарахували до святих.

Ікона Богородиці “Споручниця грішних” перебувала в монастирі Орловської області. Про неї зовсім не згадували ні парафіяни, ні богослужбові. Але одного разу, за переказами, в XIX столітті, «нагадала» про себе, ставши приходити уві сні жителям області, розповідаючи про свою цілющу силу. І як тільки чутка про це почала розходитися по околицях, в монастир стали приїжджати люди, щоб помолитися про своє зцілення і здоров’я близьких.

  До Дня Незалежності Франківський театр на горі Піп Іван зіграв виставу

Масовий розголос чудотворної сили ікони стався за часів холери: багато приїжджало до ікони смертельно хворих людей, щоб вилікуватися.

Крім того, за назвою образу «Споручниця грішних» люди стали просити вибачення в ікони за свої проступки. Багато хто стверджував, що через три дні після молитви їх душа ставала легше — відпускала Божа Матір гріхи.

Вчені мужі Православної церкви вирішили визначити одне свято для двох святих Павлів та ікони Божої Матері, пояснивши це тим, що їх дії і чудотворна сила несуть єдину місію і взаємодоповнюють один одного.

Традиції та обряди

У Павлів день віруючі відвідували лікарів і знахарів, щоб перевірити своє здоров’я або провести лікування вже відомих хвороб. Люди були впевнені, що якщо саме в цей день почати лікування, то хвороба обов’язково відступить. Навіть сьогодні свято вважається днем здоров’я, і багато віруючих проходять профілактичні обстеження саме в цей день.

Крім лікування і обрядів на здоров’я і благополуччя будинку, за традицією в це свято займатися нічим не можна. А якщо Знахар порушував цю традицію, то на нього насилався злий рок.

Всі, хто бажав спокутувати свої гріхи, обов’язково молилися іконі «Споручниці грішників». Вважалося, що саме в цей день Божа Матір позбавить всіх віруючих і людей, які покаялися, від ганебних діянь. І говорили, що навіть якщо людина вчинила тяжкий гріх, але щиро розкаялася і визнала свою провину, довга молитва позбавить її душу від тяжкості скоєного.

Моляться також і образам Павлам. Павлу Препростому моляться про здоров’я і направленню на шлях істинний. А Павлу Прусіадському читають молитви ті, хто перебуває у кризі віри, просячи допомогти зберегти силу духу.

  Netflix знизив вартість тарифних планів для України

У свято жінки проводили обряди на швидку відлигу і хороший урожай на весь рік. Особлива увага приділялася льону.

Прикмети

  • Падаючий з дахів сніг — це гріхи падають на землю, щоб спокусити віруючих.
  • Довгі бурульки, що звисають з дахів, обіцяють добротний урожай.
  • Зустріч з зябликом — до похолодання. А присутність жайворонків — до тепла.
  • Кричущі сови віщують холод.
  • Сни на 20 березня віщі і здійсняться вони в найближчі три роки (за деякими повір’ями не раніше ніж через три роки). Трактування снів особливе: сміття або відро для сміття — до сварок, водойма — до важкої хвороби, прищур очей — до сліз по дітях, умивальник — до втрати або смерті рідного.
  • 20 березня значиться Днем весняного рівнодення — днем, коли зима з весною зустрічаються.