13 липня — Дванадцять апостолів: історія, традиції та прикмети свята. Господь сьогодні допоможе всім, хто звернеться до нього за допомогою.

Дванадцять апостолів — це собор і святкується церквою і народом 13 липня. Для християнської віри ця дата пов’язана з повагою і відданням данини поваги дванадцятьом учням Христа, названими апостолами. На Русі в День дванадцяти апостолів проходили проводи весни і зустріч літа. Слов’янський народ називав це свято днем Напівпетра, влаштовуючи гуляння і «поминки» весні, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Це свято стали святкувати з IV століття, присвячуючи його сміливим людям, які повірили першими в вчення Христа. Вони готові були на все заради свого вчителя, і пішли за ним, куди він вказав би.

Імена цих дванадцяти осіб: два брати Петро і Андрій, Філіп, Симон Зілот, Варфоломій, Фома, Матвій, Яків Зеведеїв з братом Іоанном, Матвій, Яків Алфєїв і Тадей (Юда). Ці близькі люди Сина Божого перебували в близькому оточенні під час його земного існування, а після його смерті стали проповідувати його релігію, не сумніваючись в її вірності.

Після страти Христа діяльність апостолів розширилася по території Римської імперії, Африки, Близького Сходу та Індії, вона припадала на I століття нашої ери. За їх сприяння зводилися храми і церкви, проповідуючи християнську віру.

Не дозволяється в цей святковий день згадувати і проявляти слабкість, подібно Петру, який відрікався тричі від християнської релігії, а також не згадувати про зраду Іуди, що продав Христа за 30 дзвінких срібняків. Вони зізналися у своїх злочинах з великою щирістю і каяттям.

Традиції та обряди

На День дванадцяти апостолів люди на Русі святкували середину літа, називаючи її Верхівкою. Йдучи на покіс, всі надягали найкращий одяг, а після роботи в полі зазвичай влаштовувалися гучні гуляння всім народом майже на всю ніч.

  Пол Маккартні прокоментував музичний гурт Rollling Stones

На деяких територіях робилося опудало з соломи, одягнене в костюм згідно з традиціями і прикрашене стрічками, нитками, намистом і квітами. З цією лялькою, ходячи по вулицях, заспівували частівки та інші веселі пісеньки, розважаючись, радіючи і танцюючи. Закінчувалася ця святкова церемонія викиданням опудала в найближчу річку або іншу водойму.

На це свято представники християнської віри ставили свічки в храмі для учнів Христа, обмінюючись яйцями, попередньо звареними і пофарбованими до цієї події.

На святковому столі стравою дня вважається яєчня та інші види їжі, виготовленої з цього продукту. Готувалися яєчні з багатьма овочами, м’ясом, грибами, зеленим пір’ям цибулі і з сиром. Крім різних омлетів господині загортали рулети з яєць, нарізали салати з використанням даного продукту і різні закуски. Самі крашанки повинні були бути жовтого кольору, на відміну від великодніх яєць. Жовтий колір можна отримати, настоюючи яйця у відварі березового листя.

Дванадцять апостолів вважається днем прощення гріхів і недоліків людини. Необхідно на свято просити вибачення у друзів або родичів, миритися з усіма і прощати з щирістю.

Також прийнято в цей день допомагати всім людям, які попросили вас допомогти їм, незалежно від ступеня вашої спорідненості з прохачем.

Народжених в день цього великого і світлого свята об’єднує загальна особливість характеру — це цілеспрямованість.

Прикмети

  • Якщо хмари пофарбовані в жовтий колір — скоро очікується дощ.
  • Вранці з’явилася роса — цілий день буде стояти спекотна погода і світити сонце. А відсутність роси означало, що потрібно готуватися до дощу.
  • Вівці, ще бекають, і активно бігають один за одним по пасовищах і загонах — збирається дощ.
  • Якщо вночі на дванадцять апостолів яскраво світять зірки і місяць, а вранці з’явилися хмари — буде сильна гроза.
  • Продовжує зозуля свої пісні — тепло літа ще затримається на тривалий період. А якщо вона вже мовчить на 13 число — осінь повинна прийти рано, але надовго відтягне настання зими.
  • Коли після проливних дощів лящ висунув голову, видно плавець, верхня частина спини і хвіст — друга половина дня повинна пройти тепла і опади припиняться.
  • Якщо перед Днем дванадцяти апостолів небо було ясним, а вранці вже його застеляють хмари — слід чекати проливних затяжних дощів і гроз.
  • Починаючи з цього свята, соловей не замовкає ще близько 5 днів — зимових холодів скоро не чекати, а залишки літа видадуться теплими і погода буде ясною.
  • Якщо соловей співає і на Петрів день, то холодів варто чекати тільки через місяць після Покрови, а літо має бути теплим і довгим.
  • Влаштувати зустріч до обіду на дванадцять апостолів — чекайте небажаного результату і неприємну розмову.
  • Коли проти вітру хмари білого кольору почали підніматися — повинен піти дощ, а якщо ж у напрямку вітру — має бути тепло.
  Помер актор Крістофер Пламмер