Михей Тиховій — народне свято, яке здавна відзначається в кінці польових жнив 27 серпня. У цей день православні вшановують пам’ять святого з Морасфу, одного з 12 біблійних пророків. Михей — останній день літнього посту, після нього приходить пора сватання і веселих весіль, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Родоначальник свята апостол Михей жив на початку 8 століття до н. е. ще до народження Христа. Будучи вже дорослим, відкрив в собі дар передбачення. Понад півстоліття він присвятив служінню людям, відкриваючи їм очі на майбутнє, застерігаючи від нещасть. Ним написана книга пророцтв, в якій він передбачив безліч прийдешніх подій. Найбільш важливими були викриття язичників, в тому числі і правлячої влади і обіцянку падіння царства за гріхи правителів. Книга просякнута болем за єврейський народ і відчаєм. Пророк переконує людей, що треба визнати свої гріхи і змінитися, забути про користь і жадібність поки ще не пізно. Однак в кінці книги тон його пророцтв змінюється, він пророкує появу Месії і можливість нового життя і світлого майбутнього.
Місцевий правитель люто ненавидів святого за його промови і пророцтва, але побоюючись розгнівати вищі сили, наказав сторожі не чіпати його. Але коли апостол передбачив царю загибель в прийдешній битві, той велів кинути його в темницю і позбавити їжі. Але і це пророцтво святого збулося, цар загинув. Про смерть Михея точної інформації немає. За одними джерелами йому помстилася сім’я полеглого в битві царя, за іншими він був страчений за наказом нового правителя.
Традиції та обряди
Наші предки називали 27 серпня Тиховієм, тому що багато прикмет цього дня пов’язані з тим, наскільки сильним буде вітер. Селяни щороку сподівалися, що свято виправдає свою назву і вітер буде тихий, адже в цьому випадку їх чекала тепла і сонячна осінь.
У цей день віддавали почесті представникам однієї з найбільш шанованих професій — мулярам. Люди, що займаються будівництвом храмів і будинків, завжди були на особливому рахунку. Їх цінували і трохи побоювалися. Справжні майстри своєї справи були на вагу золота. Таких намагалися не ображати і не сердити, щоб уникнути злого жарту у відповідь. Всім були відомі випадки, коли у недбайливого господаря, який чимось досадив майстру, після закінчення будівництва в будинку раптом починало страшно завивати в трубі.
У цей день зазвичай починався листопад. Господині діставали зі скринь, перетрушували і вивішували теплі речі. Селяни поспішали швидше закінчити роботу в полі. Всім селом допомагали тим, хто залишився без годувальника — літнім людям, вдовам і сиротам. Не залишалися без допомоги і ті, хто не встигав з урожаєм. Але знаючи все про сусідів, люди допомагали тільки тим, хто все літо старанно трудився, а ось ледарів не жаліли.
Прикмети
- Якщо на Михея Тиховія журавлі полетіли, в середині жовтня вже вдарить мороз, птахи не поспішають відлітати — холодів рано не чекай, осінь затягнеться надовго.
- Вітряний день обіцяє багато дощів у вересні, безвітряна погода до сухої осені.
- Вітер з півночі — жито вродить.
- Вранці густий туман піднімається догори — до швидкого дощу.
- Мул в річках і озерах опускається на дно — до гарної погоди найближчими днями.
- Якщо на Михея випав Молодик, через сім днів погода різко зміниться.