Актуальні новини

10 березня – День Тараса Кумошніка: традиції, обряди та прикмети

Чому сьогодні небезпечно лягати спати після обіду?

10 березня в православ'ї вшановують святителя Тарасія, Константинопольського патріарха. У народному календарі дата отримала назву Тарас Кумошнік, Тарас Безсонний, зовнішня дрімота, інформує .

Хто такий святий Тарасій?

Проживав Тарасій в VIII-IX століттях, мав знатне походження. Був знаковою особистістю в управлінні імперією, так як служив секретарем при імператриці Ірині. Не будучи духовною особою, в 784 році на Вселенському Соборі був обраний патріархом Константинопольським.

Відомо, що вів Тарасій суворий аскетичний спосіб життя, строго постив і дуже мало спав. Надавав допомогу нужденним людям – голодних годував, лікував хворих і немічних, побудував монастир і лікарню.

Він помер у 806 році. У смертного одра Тарасія багато людей отримали зцілення від хвороб.

Обряди й традиції цього дня

Дуже хороший знак – знайти 10 березня скинуту шкірку змії. Той хто знайшов її вбереже себе від усіляких захворювань на все життя. Як тільки з'являться перші ознаки недуги, треба шкірку в руках покрутити і попросити зцілення.

Зберігати її потрібно в затишному місці, щоб ні чужі люди, ні діти не мали туди доступу. Тому що поганою прикметою буде втрата знайденої зміїної шкури, це вірний знак серйозної і тривалої хвороби.

Взагалі у народі день Тарасія мав недобру репутацію. Люди боялися неприємностей, а в будь-якій випадковості бачили погану ознаку. Наприклад, існує і така прикмета – якщо 10 березня в будинку двері з петель впадуть, це обіцяє сім'ї найстрашніші біди (смерть, пожежу, голод).

Цей важкий день по можливості бажано провести вдома і ніяких нових справ не починати, але можна планувати.

Після обіду спати сьогодні не вкладайтеся

У народі вірили, що 10 березня цілий день по вулиці кумоха гуляє. Це – весняна лихоманка, яка виглядає як давня і худюща стара в ганчірках, з величезними очима і синюватою шкірою. Вона до подорожніх пристає, випрошуючи кусень хліба; у вікна стукає; проситься, щоб пустили в хату переночувати.

  Українська реперка Alyona Alyona отримала німецьку нагороду як найкращий новий артист

Але в народній приказці говориться: «Кумоха ходить і за собою біди водить». Як тільки вона переступала поріг будинку, то приносила в родину розлади і хвороби, недарма є однією з дванадцяти сестер-лихоманок. Тому сьогодні в дім нікого не пускали і в вікна не дивилися, щоб ніс до носа з кумохою не зіткнувся.

А ще 10 березня треба обов'язково помолитися святому Тарасу. Саме на його день лихоманка сон на людей наганяє, а вже в сонне тіло і сама вселяється. Якщо Тарасу помолитися, то він від неї вбереже. Тим не менш, у наших предків все одно в цей день існувала заборона на денний та вечірній сон.

Ознаками того, що на людину кумоха напала, є нестримна тряска, її всю крутить і сильно крутить ноги.

Лихоманка чіпляється до людей не тільки уві сні, але і на дорогах. У цьому випадку від неї позбавляються наступним чином:

1. Треба повернутися на те місце, де на людину ймовірно напала пропасниця (з того місця, звідки її почало крутити, трясти і ломити). З собою необхідно прихопити ячної крупи.

2. Прийшовши на місце, треба кілька разів покрутитися навколо своєї осі, розсипаючи при цьому крупу і читаючи змову: «Давай, кумоха, з тобою обмінюватися. Я тобі крупу, а ти здоров'я тілу моєму».

3. Після цього на всі чотири сторони треба зробити уклін і йти, не обертаючись.

Якщо ж лихоманка нападає на маленьких дітей, то потрібно взяти непочату воду і прочитати над нею молитви святому Тарасу. Потім дають дитині випити три глоточки, а водою, що залишилася обмивають дитя.

Народні прикмети 10 березня

В ніч на 10 березня подивіться на небо. Якщо у місяця гострі роги, чекайте сильних морозів.

  Куди піти у Львові у вихідні 17-19 вересня

Якщо сьогодні ворони раскаркались безперервно і голосно, варто чекати непогідне і дощове літо.

Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .

Залишити відповідь