10 червня — Микита Гусятник: історія, традиції та повір'я свята. Сьогодні не можна пускати в будинок незнайомців — можуть викрасти удачу з дому.

Дата вшанування пам’яті преподобного Микити Сповідника святкується в православній церкві 10 червня. Архієрей Халкідонського храму присвятив своє життя службі Творцеві, покірно зазнаючи всіх труднощів буття. Навіть коли пануючий правитель Візантії обрушив на нього страждання, чоловік не зрікся Бога, а молив про прощення імператорської душі, інформує Ukr.Media.

У народі це торжество отримало іншу назву, більш звичне слуху — Микита Гусятник. Його вважають сторожем і покровителем маленьких гусенят. Крім цього свято часто називають днем полуденних духів, які наділялися особливою владою саме опівдні. Саме тому денний сон заборонявся — вважалося, що духи наведуть мороку і людина зовсім не прокинеться.

Історія житія священнослужителя

Великий мученик Микита жив у 8-9 столітті в Малій Азії. Про його дитинство і юнацтво достеменно нічого не відомо. Згідно з відкритими релігійними джерелами чоловік мав поступливу м’яку вдачу. Він не відмовляв у допомозі жебракам і знедоленим, оберігав сиріт від знущань імператорських солдатів, а його будинок завжди був відкритий для мандрівників. За поступливість і спосіб життя, угодний Господу, Микиту поставили на пост єпископа Халкідонії.

У цей період часу правителем Візантії був Левон Арцруні, в народі прозваний Вірменином. Цей імператор був відомий нетерпимістю до першоподібних ікон. Згідно з виданим едиктом всі образи слід було знищити. Портрети шанованих святих варварськи спалювалися і розбивалися на головних площах. Микита став на захист ликів, ховаючи у себе ікони і викриваючи служителів імператора. Він намагався наставити їх на шлях істинний, переконуючи покаятися перед Господом і повернутися до істинної віри. За свою проповідницьку діяльність він був засуджений до ув’язнення в темниці, але навіть там халкідонський священик продовжував смиренно терпіти і щохвилини молитися. Коли Лев Вірменин зрозумів, що ув’язнення не зупинить єретика, то віддав наказ піддати його болісним тортурам, після чого відправив святого на заслання. Незабаром після вигнання чоловік раптово помер.

  10 жовтня – Саватій Бджоляр (Пасіка): історія, традиції та прикмети свята

Згідно з писаннями останки великомученика знайшли дар чудотворства і зцілення хвороб. Всякий, хто звертався до них з щирим і безкорисливим благанням, отримував допомогу.

Як святкова дата відзначалася нашими предками

За традицією на Микиту Гусятника моляться про захист домашніх тварин і худоби від хвороби, псування, хижих диких звірів і птахів. В іншому життя працівників було буденним — чоловіки вели господарство, жінки займалися рукоділлям і роботою по дому.

Заборонялося в цей день лінуватися, особливо лежати без діла, в іншому разі на лежебоку нападе полудниця. Ця істота в міфології древніх слов’ян являє собою уособлення полуденної спеки. Дух з’являється тільки до полудня, від чого і бере свою назву. Найчастіше його можна зустріти на перехрестях і полях, і таке знайомство навряд чи обернеться чимось хорошим. Полудениця накидається на зустрічного подорожнього і б’є його по голові (аналогічно сонячному удару), захиститися від неї не можна. Згідно з повір’ями особливу агресію духи проявляють до дітей і вагітних дівчат. Немовлят вони заманюють в лісову гущавину і підміняють своєю дітворою, яка виростає повною злості і ворожості до навколишнього світу.