10 квітня – Іларіон – виверни голоблі: історія, традиції та прикмети свята. У цей день не можна сваритися, ображатися і ображати близьких.

Іларіон — виверни голоблі — це стародавнє народне свято, а відповідно до церковного календаря — це День преподобного Іларіона Нового, святкується 10 квітня. Це свято з давніх часів відзначається на Русі навесні, коли сходить сніг, і з’являються перші квіти. Тому і назву воно отримало таку, що сани більше не потрібні і пора вивертати голоблі з саней і прикріплювати до возів, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Народився преподобний Іларіон імовірно в 694 році. Все його життя було присвячене служінню Богу. З юних років він багато років провів у самітництві, шаленій молитві і вживав пісну їжу, і перевершив своїм доброчесним життям всіх ченців. За чисте непорочне життя і святість Іларіон удостоївся сану пресвітера, а потім його призначили ігуменом монастиря Пелікіт, який знаходився неподалік протоки Дарданелли. Багато чудес здійснював преподобний Іларіон. Говорили, що тільки словом своїм відганяв він від полів і виноградників диких тварин; молитвою міг зупинити град і закликати на землю дощ під час посухи. Він зцілював безнадійно хворих, повертав зір сліпим, виганяв бісів, позбавляв кульгавих від каліцтва.

За переказами в 754 році воєвода Копроніма Лахондракон, який переслідував іконошанувальників і священнослужителів, під час служби увірвався в храм. Його воїни знищували святі ікони, вбивали, заковували в ланцюги ченців і по-звірячому знущалися над ними. Потім Лахондракон наказав спалити монастир. Там загинув мученицькою смертю і преподобний Іларіон. Він залишив безліч духовних творів про моральні настанови.

Традиції та обряди

10 квітня вже остаточно відступала зима і ставало тепло, тому зимовий транспорт покладалося міняти на літній, що з роками стало означати, що пора готувати техніку до посівної. У цей день було заведено очищати ставки після зими, а щоб водяний не потягнув під воду, перед цим треба було перехреститися.

  Куди піти у Львові у вихідні 14-16 травня

Одними з перших в цю пору з’являлися квіти мати-й-мачухи. Тривалість цвітіння в них досить велика. Цілющі властивості цієї квітки були відомі здавна. З мати-й-мачухи готували цілющий чай з додаванням ромашки, материнки та інших трав. За народними повір’ями в цей день припиняється магічна сила Степанового вінка і на його зміну приходить мати-й-мачуха. В кінці літа на Степана сінника прийнято було плести вінок з цілющих квітів і приносити його в будинок, щоб він захищав його мешканців від хвороб і бід. Якщо в будинку когось долала хвороба, то потрібно було обдати окропом квіти з вінка і вдихати аромат літнього різнобарв’я, і хвороба відступала. У це весняне свято Степанів вінок передавав свою чарівну силу квіткам мати-й-мачухи.

Наші предки вірили в чарівні властивості цієї квітки. Прийнято було вважати, що вона допомагає дітям і матерям, оберігає від самотності сиріт. Для того щоб дитина не хворіла, під матрац клали квіти.

У це свято дівчата виносили свої речі, щоб витрусити з них самотність, а заміжні женихи, вибиваючи ковдри після зими, вірили, що позбавляють свій будинок від усіх бід.

Бджолярі на Іларіона виносили на галявину з первоцвітами вулики, щоб бджоли політали після зимових холодів і зібрали перший нектар.

Прикмети

Зі святом Іларіона пов’язано безліч народних прикмет:

  • тому, хто народився в це свято, варто надавати перевагу гранату, бо душа в них світла і сонячна;
  • якщо зелена травичка пробивається раніше, ніж сходять озимі, то урожай буде на ярі;
  • ранковий туман або дощ віщують урожайний рік;
  • гроза віщує затяжні дощі;
  • червоне сонце на заході до тривалої негоди;
  • сороки, що розсілися на верхніх гілках, віщують швидке тепло;
  • якщо чібіси літають прямо над землею, то літо буде посушливим.
  8 травня — Марк Ключник: історія, традиції та прикмети свята

На 10 квітня сняться віщі сни:

  • якщо сняться кури, то це до сварок з близькими людьми;
  • якщо приснився конфлікт з начальником, то життя буде благополучним і спокійним;
  • вас можуть обікрасти, якщо уві сні ви вивертали свої кишені;
  • якщо уві сні ви п’єте молоко, то хтось із батьків може захворіти;
  • приміряти уві сні хустку — це до багатства;
  • ну а вставляти уві сні скло — це до нового шлюбу.

За народними повір’ями в цей день не можна лихословити, скупитися, об’їдатися. Не можна довго стояти біля води, сваритися, займатися важкою роботою. Потрібно постаратися позбутися поганих думок і радіти весняному дню.