В цей день селяни вивозили з полів останній хліб і прибирали його в скирти.

Анна і Сава Скиртники — день, в який православні віряни згадують святих Анну пророчицю, Саву Крипецького. Вони зробили дуже багато для розвитку і захисту християнства. Анна Пророчиця була аскетом, вела самотній спосіб життя і була нагороджена Господом за це, отримавши дар до прорікання. Сава ж міг зцілювати хворих своїми молитвами. На Русі на той час закінчувалося прибирання хліба (потрібно було встигнути до настання холодної, сирої осені). У зв’язку з цим, в народі свято так і закріпилося — Анна і Сава Скиртники, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Анна Пророчиця (або свята Анна, свята діва Єрусалимська) жила все життя, як аскет. У дитинстві дівчинка виховувалася в абсолютній строгості. Все своє життя Анна провела в утриманні. Вона була спадкоємицею однієї з династій Ізраїлю, дочкою царя Фануїла. Після досягнення 84 років, Анна отримала благословення Господа. Їй була надана велика честь, бути присутньою при Стрітенні Христа в храмі. У той час мати і батько Ісуса прийшли в храм з сином, щоб принести обіцяні жертви. Анна Пророчиця невпинно молилася за здоров’я дитини, ні на крок не відходячи від неї. Після благословення Ісуса, Анна віддала хвалу Господу і була відзначена дару пророцтва.

Преподобний Сава Крипецький приїхав в Псков з Греції (де прийняв постриг). Спочатку він побудував собі хату біля міста, після перебрався ближче до річки Толви. Сава подолав безліч труднощів. Він харчувався лише свіжою водою і хлібом, від хвороб ченця рятували молитви. Щосереди, щоп’ятниці Сава утримувався від приймання їжі. Вільний час він присвячував молитвам Господу. Відлюдником провів він кілька років, після чого стали підтягуватися люди, просячи поради й допомоги. Одного разу скромне житло Сави відвідали монахи, попросивши його допомогти в створенні невеликого монастиря. Він допоміг, однак очолити церкву відмовився, бажаючи уникнути спокуси владою. Однак Преподобний завжди допомагав у справах монастирю, давав поради місцевим жителям, навчав смиренню і молитвам. Саву Псковського відвідувало багато впливових людей, наприклад, сам князь Оболенський. Його дружина була сильно хвора, і Сава вилікував її своїми молитвами, після чого князь звелів побудувати міст до обителі, дарував старцю землю. До речі, кажуть, що Сава Псковський довгий час після смерті захищав обитель від нападів або пограбувань, являвся ченцям і допомагав у справах.

  Cancel culture

Традиції та обряди

Вересень — час для збору врожаю яблук і хліба. На Русі селяни намагалися провести максимальні приготування, щоб встигнути до настання осіннього холоду, сльоти. Скирти — це спеціальні маси соломи, сіна, в які складаються стоги для зберігання під відкритим небом. Вони бувають трикутної, прямокутної форми. Їх селяни використовували для зберігання стислих хлібів.

Також 10 вересня було прийнято збирати яблука. Урожай складали, накривали навісами і дозволяли обсохнути. Вважалося, що витирати яблука не можна, пропадав захисний шар. Потім господині починали робити заготовки на зиму, пекти пироги. На честь зібраного багатого врожаю влаштовувалися сільські ярмарки, святкування.

Прикмети

  • На свято прийнято старанно працювати весь день. Лінощі не заохочувалися на Русі, чоловіки і жінки збирали урожай, а ввечері сім’ями збиралися за вечерею.
  • 10 вересня був поганим днем для знайомства з батьками нареченої. Свататися взагалі не ходили. Вважалося, що день несприятливий.
  • Святий Мойсей Мурин — покровитель тверезості. Це свято стосується і його. Ті хто вирішив позбутися від пияцтва, повинні були молитися йому.
  • Якщо у горобини було плодів у достатку — осінь очікувалася дощова і холодна.
  • Якщо до цього часу гуси ще не відлетіли на південь, то і зима затримається, буде теплою.