Порфирій Пізній відзначається 11 березня. Віруючі в цей день шанують пам’ять Порфирія Газського, що жив в V столітті. Він був архієпископом, якого потім зарахували до лику святих. А чому ж “пізній”? Тому що в цей час не було ще стабільної погоди: то тепло, то холодно. Весняні дні вже близько, але ця перша теплота оманлива і ще може вдарити мороз, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Народжений майбутній святий Порфирій був у Фесалоніках в 4 столітті. Його мама і тато були небідними людьми, тому вони змогли дати йому гідну освіту. Коли йому виповнилося 25 років, юнак залишив батьківський будинок і відправився в Єгипет. А потім на Нітрійській горі Порфирій познайомився зі святим на ім’я Ієронім, з яким і пішов в місто Єрусалим. Він хотів схилитися перед Животворящим хрестом Господнім.

Досить довгий період святий мешкав у пустелі Йорданії, де багато молився Богу, розмірковував про життя. Коли він тяжко захворів, то знову пішов до м. Єрусалим, щоб знайти зцілення від своєї недуги. І сталося диво він одужав після того, як йому приснився Господь Бог. Через деякий час цей святий познайомився з Патріархом Єрусалиму, який посвятив його у священники. Після цього він став хранителем Животворящого Хреста Господнього. Пізніше Порфирій став єпископом Палестини (кінець 4 ст.) і був ним протягом чверті століття. За ці 25 років в основному язичницьке місто стало повністю християнським, де відбулося багато чудес. Це сталося завдяки старанній і копіткій роботі Порфирія Газського. Так становилася справжня віра. Пішов з життя святий в 420 році.

Традиції та обряди

На свято буває дуже тепло і сонячно, але люди похилого віку стверджували, що це все оманливе весняне тепло. Слідом прийдуть холоди, тому вони не поспішали засівати свої городи. А присвячували день Порфирія Пізнього домашнім справам, які накопичилися.

  Відомий співак Дмитро Монатік розповів, як буде вітати дружину з 8 березня

Знайомитися в цей день з дівчатами або жінками чоловікам і хлопцям теж не слід. Так як раніше вірили, що в дівчат може проникнути Кікімора, яка обдурить чоловіка своїми ласкавими промовами, спокусить і забере у нього всі сили. Чоловік може померти від цього.

У цей день потрібно дивитися, як поводяться птахи. Їх поведінка може розповісти багато про що.

Наприклад, якщо пташки до цього дня прилетіли з далеких південних країн, то буде хороший урожай зернових культур цього року, з яких потім можна спекти багато хліба. А коли птахи будують собі гніздечка на тій частині будинків і дерев, де частіше світить сонце, то буде холодне літо, а якщо на північній частині — то очікується тепле.

11 березня потрібно встановлювати годівниці і будиночки на деревах, щоб пташкам, де було жити і їсти.

Якщо є прикраси, виготовлені з каменів, що належать стихії «повітря» (яшма, берил, агат і т. д.), то в день Порфирія Пізнього їх потрібно неодмінно дістати і надіти. При цьому ховати від сторонніх очей під одягом або зберігати в окремому місці, щоб він не втратив свою силу. Ще можна при повному місяці діставати цей оберіг і промовляти спеціальні слова молитви.

Прикмети

Існує багато прикмет, спостерігаючи за якими в день Порфирія Пізнього, можна зробити висновки про те, яке буде літо, урожай та ін.

  • Якщо вранці розстелився туман, то буде погана погода, а якщо ж ввечері — то вранці буде хороша погода.
  • Якщо несподівано почався сніг, то літня пора буде дощова.
  • Якщо 11 березня буде хуртовина, то літо буде нежарке і з дощами.
  • Сніг розтанув — скоро прийдуть заморозки.
  • Якщо на нічному небі немає хмар, і світять яскраві зірки, то будуть великі грози в літні місяці.
  • Воркування голубів обіцяє швидке тепло.
  • Буде хороший урожай зернових, якщо прилетіли пташки з південних країн.
  • Садити вербу 11 березня до нещастя. Вважається, що той хто садить закличе на себе швидку погибель.
  • У це велике свято не можна тримати мотузку в руках, тому що хтось в роду покінчить життя самогубством.
  • Людей, у яких 11 березня «День народження», чекає сильна любов.
  Фронтмена «Мертвого Півня» Михайла Барбару поховають у Харкові