Одинадцятого листопада святкується народне свято, в яке вшановується пам’ять двох святих — преподобного Аврамія затворника і Анастасії Римлянки, інформує Ukr.Media.
Вони вважалися покровителями і заступниками вівчарів. Тому в народі їх називали Аврамієм Вівчарем і Анастасією Вівчарницею. За старим календарем цей день припадав на 29 жовтня.
Святі мученики
Анастасія Вівчарниця
Згідно з легендою, ці події відбувалися в третьому столітті. Анастасія народилася в родині знатних римлян. Коли її батьки померли, вона була ще зовсім маленькою. Родичів у дівчинки не було, тому її вихованням та опікунством зайнялася жіноча християнська громада. Наставницею цієї громади була стариця Софія. Дівчинку виховали в християнських традиціях. Після досягнення двадцяти років Анастасія почала проповідувати християнство серед язичників. Відомо, що Анастасія була дуже красивою дівчиною. Просити її руки і серця, приходило багато представників римської знаті, але ніхто не отримував згоди.
У ті часи християни піддавалися жорстоким гонінням з боку імператора Декія. Слава про красуню і проповідницю дійшла до градоправителя Прова. Анастасія була схоплена і доставлена до нього на суд. Після того, як дівчина відмовилася відректися від своєї віри, вклонитися і принести жертву язичницьким ідолам, Пров засудив її до болісних тортур. Незважаючи на страшні муки і катування, Анастасія залишилася вірною Христу і продовжувала молитися. За це градоправитель наказав відрізати їй язик і обезголовити.
Аврамій Вівчар
Аврамій народився і жив у четвертому столітті. Будучи ще маленьким хлопчиком, він захоплювався читанням біблійних книг. Подорослішавши, він виявив бажання піти в монастир. Батьки були проти рішення Аврамія і змусили його одружитися. Буквально через тиждень, він таємно покинув свій будинок і сім’ю, прийнявши рішення оселитися в пустельній келії. Батьки Аврамія кинулися на пошуки сина. Знайшовши сина, вони просили його повернутися додому, але юнакові вдалося переконати батьків залишити його в спокої. Він продовжував жити в повній самоті, служачи Господу Богу.
Незабаром чутки про святого Аврамія дійшли до міського єпископа. Він попросив Аврамія відправитися в місто, в якому жили язичники. Аврамій, давши свою згоду, відправився туди проповідувати і домігся успіху. До тих пір ще жодному християнському служителю не вдавалося звернути тих городян в християнську віру.
Традиції та звичаї
Згідно з традиціями, дата 11 листопада служила початком стрижки овець.
Оскільки в цей день шанували пам’ять покровителів овець і вівчарів, то на честь пастухів влаштовувалися широкі гуляння. Їм приносили всілякі подарунки і гостинці, і частування.