11 травня — Радониця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні люди відвідують могилки померлих родичів.

Радониця проходить щотижня на дев’ятий день після Великодня. У церковному календарі Радониця — це день пам’яті покійних. Люди відвідують могили померлих родичів і моляться про них, тому свято часто називають батьківським днем. У віруючих Радониця — це особливий день у році. Оскільки він відзначається через тиждень після Великодня, в свято прийнято не плакати про померлих. У Радоницю люди повинні радіти, що їх покійні друзі і родичі перейшли в інший світ і отримали вічне життя, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У давнину племена зі сходу Європи вірили в життя після смерті. Люди вважали, що душа людини потрапляє в інший світ і продовжує там своє існування. Вважалося, що повернутися в світ живих назавжди у покійних не було можливості. Однак в певні дні небіжчики з’являлися на землі і впливали на життя живих. Люди вірили, що померлі можуть не тільки принести користь, але і нашкодити. У зв’язку з цим в свято прийнято проводити пишні торжества і веселитися. Часто на могилах виливали в землю алкоголь і залишали на могилі трохи їжі, щоб отримати прихильність покійних.

За однією з версій, свою назву день отримав від імені язичницьких богів. Могилки, Тризни і Радаваніці були хранителями мертвих душ. Згідно з іншими джерелами Радониця отримала свою назву від слів “рід” і “радість”. Люди повинні радіти в свято, оскільки померлі призиваються на Великдень.

Традиції та обряди

Люди відправляються на кладовище, щоб пом’янути померлих. Раніше було прийнято заривати яйце біля могили, а сьогодні всі традиційно залишають його поруч. У стародавні часи люди після ситного обіду залишалися поспати прямо на кладовищі і тільки потім йшли додому. Увечері влаштовували веселе свято з піснями і танцями.

  Львівську фірму «Відвідай» визнано найкращим туроператором України у 2020 році

Найдавніша традиція на Радоницю — це очікування дощу. Старі люди запевняли, що в цей день повинен пройти хоча б грибний дощик. Якщо опади все ж випадали, люди поспішали на вулицю, щоб вмитися. Народ вірив, що процедура принесе щастя. Молоді красуні, бажаючи зберегти свою молодість, милися через золоті каблучки.

У деяких містах люди зустрічали покійних рідних вдома. Під час вечері на стіл ставили три чистих тарілки. Вони були призначені для померлого на сніданок, обід і вечерю. Їжу, що залишилася після святкового торжества, віддавали бідним. Багато господинь готували спеціальні страви і відносили їх до церкви. Половину віддавали служителям Богу, а іншу частину — голодним. У заздалегідь затоплену баню відносили теплу воду і чистий одяг і після цього туди не заходили. Рано вранці вся сім’я збиралася в лазні, щоб знайти сліди перебування померлого родича.

Прикмети

  • У більшості регіонів обов’язково відвідували кладовище. Народ вірив, що якщо не згадати померлих, то про цю людину ніхто не згадає після смерті.
  • У Радоницю не працювали в городі. Вважалося, що врожаю не буде.
  • Якщо в день пам’яті покійних до полудня йде дощ, а до вечора посилюється вітер — це мертві переживають, що до них на могили не приходять. Якщо ж стояла тиха безвітряна погода, то очікували багатого врожаю.
  • Молоді дівчата любили гадати на Радоницю. Ніяких особливих обрядів не було. Красуні намагалися дізнатися свою долю за допомогою звичайних ритуалів.
  • У свято було прийнято дотримуватися незвичайний режим дня: вранці — трохи попрацювати, вдень йти на кладовище, а ближче до ночі влаштовувати веселе торжество.