Свято Трьох Святих, інакше зване Василевим днем, відзначається 12 лютого. Свято присвячене трьом головним церковним вчителям — Василю Великому (Кесарійському), Іоанну Златоусту і Григорію Богослову. Ці святі закінчили догмат про Трійцю і, зігравши величезну роль у формуванні церковних служінь, стали батьками Православної церкви, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Писання свідчать, що в кінці IX століття н.е. в Константинополі відбувався розкол православної спільноти: з’явилися три сторони, які затіяли велику суперечку, і ніяк не могли прийти до спільної думки. А “яблуком розбрату” стали отці Православної церкви. Ворогуючі сторони не могли вирішити, хто зі святих головніший.

І всі по-своєму мали рацію: кожен зі святих приніс щось своє, особливе. Василь Кесарійський тонко розумів природу і тварин, в очах прихильників був на ангельській висоті, зречений від усього земного і низинного. Крім того, саме він організував чернецтво, був суворий в питанні чистоти моралі.

Іоанн, Константинопольський єпископ, допомагав людям в понятті Божого слова, вмів приводити людей до покаяння і позбавлення завдяки своєму красномовству. Прихильники вважали, що саме такий проповідник повинен бути головним святим.

Георгій же вважався найбільш наближеним до Бога завдяки своїй мудрості, і більшу частину роботи над догматом Святою Трійцею прихильники приписували йому.

Незабаром крім богослужителів у чвари стали вступати всі громадяни міста. Тож святі вирішили втрутитися. Вони прийшли уві сні до митрополита Євхаітінського, Іоанна Мавропода. Василь, Іоанн і Григорій розповіли митрополиту, що всі троє рівні, а вірніше навіть — єдине ціле, і найкраще буде зробити один день їх загальним днем. Прокинувшись, Іоанн повідомив волю святих всім священнослужителям і громадянам. Всіх учасників суперечки таке рішення влаштувало, і з’явилося свято Трьохсвяття.

  В Амстердамі знайшли викрадену 20 років тому картину Пікассо

За старим календарем Свято Трьох Святих відзначалося 30 січня, і ця дата була обрана невипадково. Після появи трьох святих уві сні, митрополит Іоанн вирішив вибрати цю дату, щоб закріпити місяць, в якому пам’ять кожного зі святих шанується окремо.

У наш час церковне свято відзначається 12 лютого.

Василів день відзначають всі православні.

Традиції та обряди

Трьохсвяття відзначалося завжди з розмахом: стіл ломився від кількості страв, головними з яких були з птиці або дикого звіра.

Людям, що народилися в цей день, пророкували взаєморозуміння з природою. Також вони повинні були у Свято піклуватися про лісових жителів.

Свято вважається днем примирення: якщо хтось у сварці, то саме в цей день потрібно помиритися, інакше ворожнеча триватиме все життя.

День Трьох Святих називають ще й днем Трьох Святителів-непрядильників: жінкам у Свято заборонено працювати з пряжею, інакше вона наведе біду на свій будинок.

Також свято називають звіриним весільником: вважається, що саме в цей день тварини в лісах починають шлюбний період, створюють пари.

Прикмети

  • Існує думка, що тих, хто в Василів день злився, лаявся або заздрив, на наступний день били віниками — заборонено було проявляти будь-який негатив.
  • Люди вірили, що в цей день тварини можуть передбачати погоду, через що з’явилося безліч прикмет, наприклад, якщо польова миша появиться в цей день на снігу — скоро буде відлига.