Єремій-бобовник — свято, яке припадає щороку на 13 червня. День пам’яті святих Єрема і Єремія відзначається закінченням польових посівів, днем відпочинку людей і коней — помічників в полі. У цей день займалися посівом бобових культур, так як день обіцяв хороший урожай. Жінки займалися квітниками і посадкою зелені і овочів, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Церква в цей день вшановує пам’ять двох святих Єреміїв. Один з них був апостолом від 70-ти, святий мученик, який один з перших приймав вчення від Ісуса. Був єпископом міста Філіппи, автор книги “Пастир Єрми”. Володів даром зцілення, передбачення, багато людей тих часів знайшли віру в Господа в результаті навчань і проповідей Ярми. Єрмій Команський жив за часів переслідування християнства і жорстоких страт віруючих людей. Він проповідував Слово Боже всупереч страху і загрозі життю. У місто Комани, де жив Єремей прибув сановник Себастьян, посланий указом імператора стратити християн. Єремій був першою людиною, яка загинула від рук язичника.

Народне свято Єремія пов’язане із закінченням посівних робіт, які починалися в свято Єремія Запашника (14 травня). Закінчення посівів називали Єремієм-розпрягальником, так як після польових робіт коней розпрягали і давали їм відпочити. Єремою-бобовником свято називали за хороший урожай бобових культур, посаджених в цей день.

Традиції та обряди

Велику увагу в цей день приділяли селянським помічникам — коням. З коней знімали вуздечки, вичісували їх, водили купати, відпускали побігати. Коней поважали і дуже цінували в господарстві. На знак подяки за допомогу в посівних роботах тварин намагалися пригостити улюбленими ласощами, годували їх з рук. У день Єремія не запрягали коней, вважали, що це призведе до хвороби і подальшої загибелі тварини.

  MARUV відмовилася від участі у Євробаченні-2019: хто тепер буде представляти Україну

Існувало повір’я, що коли люди йшли з полів після посівів, туди приходив Дід-польовик або житній дід. Вважалося, що ця істота оберігає посіви, сторожить зростаюче колосся і живе на полі до самої осені. Після збирання зернових, житній дід ховається в останньому снопі, який прикрашали і зберігали до наступного літа. Іноді діда можна було побачити на межі полів, тому там боялися заснути, діти діда могли придушити уві сні. Щоб за полем був належний догляд, селяни носили в яри біля полів яйця і курей, задобрюючи оберігача врожаю. Після прибирання поля завжди залишали жменю зерен і яблука, які впали з дерев, щоб духи полів не голодували взимку.

Жінки в цей день займалися не важкими городніми роботами. Сочевиця і квасоля, посіяна на Єрему-бобовика, добре сходили і давали великий урожай. Займалися облагороджуванням квітників, садили квіти. В середині червня наступав сприятливий період для повторного засіву зелені — шпинату, салатів, кропу, артишоку. У гарну погоду садили перець, капусту і томати. Формувалися крони молодих дерев, боролися зі шкідниками. Молилися святим Єремеям про гарний врожай і захист посівів.

Увечері влаштовували посиденьки, які рідко переходили в народні гуляння з танцями і піснями. Зазвичай це був тихий відпочинок після важкого місяця польових робіт. Традицією цього дня був малиновий чай з листя чагарнику, який на той час вже зацвітав. Починалася підготовка до весіль заручених пар.

Прикмети

Збирали прикмети про врожай і погоду:

  • Сонячну погоду обіцяли рясні роси і пісні зозулі.
  • А якщо роси мало або вона швидко сохне на травах — до дощу.
  • Негода в цей день ознака суворої зими, а тепла погода до врожаю хліба.
  • Якщо дощ на Єрему затяжний, урожай поганим буде.
  • Теплі ночі вісники великого збору овочів.
  • Важливо завершити хлібні посівні до того, як зозуля починала кувати.
  • Сни в цей день були порожніми. Той сон, який сниться повторно в ніч на 13 червня, міг збутися через сім тижнів.
  Олена Кравець показала фото чоловіка і підрослих двійнят