13 січня — Щедрий вечір (Меланка, Василів вечір): історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна брати і позичати, виносити сміття, одягати поношені або темні речі.

Традиційно 13 січня православні християни відзначають Щедрий вечір або Меланку. У зв’язку з цим святом є свої звичаї і церемонії. Господиня готує страви, накриває пишний стіл, проводяться народні гуляння, спалюється раніше встановлений в кутку столу Дідух. А незаміжні панянки ворожать на майбутнього чоловіка, інформує Ukr.Media.

Повернемося до історичних даних

Відповідно до історичних даних, найменування цього вечора ототожнюється з ім’ям архієпископа Василія Великого. Митрополит і настоятель духовної семінарії, письменник Василь винайшов іконостас і написав безліч настанов і повчань. Його шанують 14 січня. А ось назва Меланка походить від святої Меланії Римської. Її шанують 13 січня.

Традиції

  • У Щедрий вечір традиційно проводилися масові народні гуляння. Люди навідуються один до одного, бажають здоров’я, вітають, діляться смаколиками.
  • Цей день сприятливий для молінь. Віруючі люди вважають, що Бог чує їх і допомагає, якщо просити про допомогу і читати молитви саме в цей день.
  • Сільська молодь з настанням вечора збирається компаніями, ходять до знайомих і співають колядки, щедрують. В обрядових піснях бажають благополуччя господарям будинку і здоров’я. За це їх винагороджують солодощами і символічними грошовими сумами.
  • Наші предки влаштовували обрядове спалювання різдвяного снопа колосків — Дідуха. Його ставили напередодні Різдва в кутку столу, це символ майбутнього врожаю. По закінченню святок цей сніп спалювався.

Святкування за столом

Традиційно господиня цілий день клопотала біля плити, готуючи багату вечерю. Вся сім’я збиралася за столом. У перелік святкових страв входили рибні закуски, молочне запечене порося, холодець, вареники, домашня ковбаса, м’ясні та грибні запіканки і пироги, вареники з салом і грибами. Також готували в печі свинячу голову.

На десерт подавали макові та медові пироги, киселі з ягід. Пригощали гостей вином і шампанським, медовухою. Також готувалася кутя.

  Ані Лорак звільнила всю свою команду

Магічні обряди

Свято Меланка сприятливе для ворожінь і обрядів. Молоді дівчата здійснюють ритуали на залучення своєї другої половинки, щоб дізнатися судженого. Також використовують магію, звертаються до вищих сил, щоб дізнатися, що їх чекає в майбутньому. Ворожіння відбуваються із застосуванням свічок, дзеркал, кілець, ялинових гілок.

Забобони і прикмети

Напередодні Старого Нового року люди вірили в такі прикмети:

  1. Зоряна ніч — до рясного врожаю плодово-ягідних культур.
  2. Багато жирних страв зі свинини на столі — до плодючості домашніх тварин, до миру в сім’ї.
  3. Не можна нікому давати в борг, це обіцяє борги в прийдешньому році і грошові розчарування.
  4. За святковий стіл вбратися в світлий одяг, це приверне удачу.
  5. Смачну кутю повністю з’їдають, невдалу — викидають в ополонку.

Це свято відзначали на широку ногу. Великий піст завершено, тепер можна їсти делікатеси, святкові страви. Вважається, що всі загадані в цей вечір бажання обов’язково збудуться в прийдешньому році.