15 липня — Берегиня: історія, традиції та прикмети свята. Очисні і омолоджувальні процедури, проведені сьогодні, будуть особливо корисні для організму.

Берегиня — свято великого божества древніх слов’ян. Вона охороняла людей, урожай, господарство і житло від бід і зла. Вважалася матір’ю всього живого, всіх духів і підземних дарів землі. Пізніше, з приходом християнства, її образ тісно переплівся з Богородицею і 15 липня став святом Сирої Богородиці або Петровою маткою (так як 12 липня день апостола Петра). До Сирої Богородиці молилися про врожай, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Ім’я божества пішло від слова “берегти”. Мало того, що вона вважалася матір’ю всього живого, головне призначення богині було збереження всіх благ слов’ян — полів, врожаю, будинку, худоби і здоров’я самих віруючих в неї. Вірили, що Берегиня оберігає лише тих, хто живе по совісті і поважає закони природи. Пізніше ім’я стали пов’язувати зі словом “берег” і Берегині приписали образ берегової діви — доброї русалки. Берегова діва охороняла рибалок, які молилися їй, дарувала їм великий улов, була захисницею живуть біля берегів річок.

Берегиня уособлення всієї природи, трав, лісів, тварин і природних явищ, несла в собі жіночий початок життя — була берегинею вогнища і оберігала дітей. Нерідко стародавні слов’яни називали Берегинями деяких жінок. Зазвичай вони були сильними і добрими, відунами роду, народжували багато дітей і виховували їх гідними людьми, що зберігали сімейні традиції.

Традиції та обряди

Стародавні слов’яни представляли богиню як молоду красиву дівчину в простій сукні не яскравих тонів. Береза і верба були деревами богині. Березу вважали оберегом житла, тому в цей день прийнято було садити це дерево в своєму дворі. Молоді дівчата ворожили по березі — потрібно було зламати гілочку берізки і підкинути під будинок вподобаного хлопця, якщо він через гілочку переступить, потрібно було підібрати її і сказати «як прутик засихає, так і (ім’я коханого) нехай від любові до мене сохне». Жінки ходили в ліс і, притулившись до березових дерев, молилися про щасливу жіночу долю і любов.

  17 липня – Андрій Налива: історія, традиції та прикмети свята

У свято трави і роси наділялися цілющими властивостями, прийнято було виходити вранці рано в поле, класти вишиті рушники на трави і, вмившись росою або джерельною водою, витиратися ними. Цей обряд надавав сили і здоров’я. Вологі рушники після цього вішали сушити на березах, щоб та подарувала їм свої цілющі властивості. Ці рушники брали в поле під час сінокосу, витирали ними піт і набиралися сил від самої природи. Їх використовували в різних народних обрядах, дарували молодим на весілля для щасливого сімейного життя і в якості оберега від пристріту.

Ще однією традицією на честь свята були святкові вечері. Обов’язково готувалися вареники з вишнею. Частування виносили до берегів річок і водойм на красивих вишитих рушниках для шанування богині і духів природи.

В якості оберегів робили ляльки-Берегині. Найсильнішою вважалася Берегиня-покісниця — лялечка, зроблена з цілісного клаптя яскравої тканини без єдиного шва і без обличчя. Такі обереги робили діткам, вони надавали мудрості стародавніх традицій, що передаються з покоління в покоління. Також шилися лялечки-обереги для молодих дівчат, для легких пологів, вагітності і для домашнього благополуччя. Символом божества був ромб з крапками, ним прикрашали будинки, малювали символи на тілах чоловіків, які відправлялися на війну. У вишивках також були присутні образи богині — це були фігури жінок, з піднятими руками, ноги зображувалися у вигляді коренів. Це був символ роду, його сили і стійкості.

Прикмети

Прикмети в цей день пов’язані з урожаєм, погодою на найближчий час, а також робилися прогнози на осінь і зиму.

  • Жнивами займатися в цей день було поганою прикметою. У цей день намагалися зробити собі вихідний і не займатися важкою роботою, особливо в полі.
  • Ранню зиму і осінь віщувало листя на деревах, яке до цього дня починало жовтіти.
  • З цього дня вода починала “цвісти” і дозрівала вишня.
  • Сонячні і теплі дні обіцяли сазани, що плещуться у воді.
  • Велика кількість ягід в лісі говорила про майбутню сувору зиму.
  • Рясна роса в цей день — чекати великого врожаю на гриби, якщо ж роси не було — погода зіпсується.
  • Якщо в цей день народжувалася дівчинка, вважалося, що вона стане хорошою дружиною і матір’ю. Хлопчиків Берегиня наділяла завзятістю і витривалістю.
  Наташа Королева шокувала зізнанням про доньку від друга

До Сирої Богородиці молилися в період дозрівання врожаю, особливо хлібних культур, просили вберегти від голоду. 15 липня богиня чує всіх, кому потрібен захист і допомога. Також берегині молилися дружини і матері про захист своїх чоловіків, які вирушили в далеку дорогу.