Лагодження — православне християнське свято, яке відзначають 16 лютого — за старим календарем зазвичай припадає на 3 лютого, після Стрітення Господнього. За церковним календарем на свято вшановують пам’ять святих — Симеона Богоприємця і пророчиці Анни, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий Симеон вважався одним з численних обранців Божих, він був вченим. Разом з іншими вченими він відправився в Олександрію, де повинні були переводити Священні Писання на грецьку. Симеон сумнівався в одній з фраз з книги пророка Ісаї — “непорочна Діва народить дитину”. Святий подумав, що автор зробив помилку і вирішує замінити «діву» в Святому Писанні на «дружину». Однак, тут же йому явився ангел і зупинив Святого. Ангел повідомив, що сумніви Симеона безпідставні і помилок у Святому Письмі немає. Також ангел повідомив святому, що той буде жити на землі до тих пір, поки не побачить правдивість пророцтва. Святий чекав описаних в Писанні подій більше 300 років і пророцтво виповнилося.

На 40-й день після того, як народився Христос, доля приводить Святого Симеона в один з храмів в Єрусалимі. Там же знаходилася сама Діва Марія, батько Христа Йосип, і сам Ісус. Там же перебувала пророчиця Анна, яка цілодобово молилася в храмі і тримала піст.

Сталося так, як і говорив Симеону ангел — велика зустріч святих з Христом трапилася. Симеон потримав немовля Ісуса на руках і миттєво помер — йому було більше 350 років.

Традиції та обряди

Свято Лагодження не схоже ні на одне християнське свято. Зазвичай в дні шанування святих церква забороняє людям займатися будь-якою працею. Тут же все навпаки — прийнято працювати, а не займатися духовними справами або відпочивати.

  MARUV отримала премію MTV Europe Music Awards як найкраща російська співачка

Ще з появою перших сонячних променів селяни і жителі сіл і сіл піднімалися і починали працювати. При цьому ролі кожного члена у великих і малих сім’ях розписувалися заздалегідь — без роботи не залишався ніхто, навіть діти. Літні люди займалися ремонтами кінських упряжок і збруї, старші сини повинні були займатися відновленням і ремонтом борін, возів, інших причіпних пристроїв і механізмів. Онуки і молодші діти полагоджували предмети меблів.

Жінки теж не мали права відпочивати і нічого не робити в цей день шанування святих. Старші жінки в сім’ях займалися ремонтом одягу — приводили в порядок сукні та інші речі, сушили і провітрювали одяг, прали і чистили, знищували моль, обережно складали. Більш юні дівчата займалися штопанням білизни, яка таким чином отримувала нове життя і другу молодість. Дівчата-підлітки мили посуд, очищали накип, сажу. Більше всіх старалися дівчата, які мріють одружитися і завести сім’ю. Вважалося, що тих, хто старається, щастя обов’язково помітить.

В обідній час всім сімейством сідали за святковим столом. Традиційною стравою на Лагодження була саламата — це будь-яка каша зі смаженим салом.

Після ситного обіду вечері чоловіки займалися прибираннями в приміщеннях, де жили тварини і худоба. Жінки робили ті справи, які не встигли доробити до обіду. Потім матері і їх молоді дочки ходили на святкові гуляння — в селах проводилися танці, різні конкурси та інші заходи. На закінчення вечора всі пили чай і їли святкові пироги. Вважалося, що та, якій дістався пиріжок з грибами, дуже скоро стане успішною.

У цей день шанування святих жителі сіл проводили численні обряди і ритуали. Сільські чорні і білі практики чаклували на удачу, процвітання та інші потреби. Більшість обрядів і змов з тих часів дійшло до сьогоднішнього дня. Вважалося, що для швидкого успіху потрібно правильно прибирати будинок. Домашні справи вважалися найпростішими ритуалами для досягнення удачі і успіху.

  Радіо Люкс ФМ запрошує поводити гаївки у товаристві зірок

У процесі прибирання потрібно було вимітати сміття до порогу будинку — так мешканці будинку виганяли біди і труднощі. Але сміття з хати не можна було мести на вулицю — стародавні вважали, що злі жителі села могли вкрасти сміття і використовували його потім в своїх цілях. Сміття не виносилося ввечері, а прибирання повинне було закінчитися до часу заходу сонця.

Прикмети

Зі святом пов’язана маса прикмет:

  • Якщо на свято лежить сніг, то літо буде дощовим.
  • А якщо за вікном голосно цвірінькають горобці, то скоро настане справжнє весняне тепло.
  • Кажуть, що в цей день необхідно задобрювати будинкових — тоді домашня сутність буде охоче допомагати власникам житла у всіх справах.
  • Якщо приходив молодий хлопець, то потрібно було відразу вимити підлогу — так боролися з негативною енергетикою.