16 травня — Мавра Розсадниця: історія, традиції та прикмети свята. Як подружжя проведе цей день, так і весь рік пройде.

Мученик Тимофій і мучениця Мавра постраждали за відмову поклонятися язичницьким ідолам. За мужність, непохитну християнську віру православні щорічно шанують їх пам’ять 16 травня. У цей день відзначається свято Мавра Розсадниця, інформує Ukr.Media.

Житіє святих мучеників

Подружжя Тимофій і Мавра жили у Фіваїді Єгипетській за часів правління Діоклетіана (284-305), коли здійснювалися жорстокі переслідування християн. Тимофій був сином священика. Він служив читцем у церкві, а також зберігав і переписував богослужбові книги. За зберігання християнської літератури на нього донесли правителю Аріану. Читця схопили і піддали тортурам, які важко витримати простій людині: вставляли у вуха розпечені прути, били, палили вогнем, рвали шкіру цвяхами, підвішували вниз головою з каменем на шиї. Навіть самі мучителі стали просити ослаблення катувань. Але Тимофій переносив муки стійко, з радістю, що страждає в ім’я Христа.

Тоді правитель вирішив зробити муки чоловіка більш витонченими і велів привести його молоду дружину. Вона також була піддана нелюдським мукам: їй вирвали волосся, відрубали пальці. Але жінка тільки дякувала своїм мучителям. Коли її кинули в чан з киплячою водою, Мавра не відчула болю. Аріан, вирішивши що вода холодна, опустив туди руку і обпікся. Після цього він сам увірував у Христа. Але віра його була слабкою, і сатана знову здобув над ним силу. Аріан став придумувати нові муки, вимагаючи від подружжя ідолопоклонства.

Не домігшись свого, правитель наказав їх розіп’яти. 10 днів Тимофій і Мавра провисіли на хрестах навпроти один одного, поки їхні душі не піднеслися до Господа. Тіла були викуплені благочестивими християнами і з почестю поховані.

Вперше почитати пам’ять св. мучеників почали в Константинополі. На Кіпрі, біля селища Келані, і сьогодні є невелика православна церква Св. Маври, поруч з якою б’є джерело з цілющою водою. Вона була побудована в XII ст. у свій час там знаходилися мощі святої, а тоді вони були загублені.

  «Готова була переступати через людей»: Бєдняков згадав про спільну роботу з Тодоренко

Традиції та обряди

Свято відзначається в період, коли в розпалі городні роботи. Висівають насіння овочевих культур, але основне заняття — висаджування розсади капусти. Звідси і виникла назва Мавра Розсадниця. До посадки підходили з відповідальністю. Грядки і розсаду збризкували святою водою. Жінки перед роботою не їли хліб, щоб домашня птиця не склювала сходи. Не садили капусту в четвер, інакше її зіпсують черви.

Ще святу називали молочницею: на луках було багато соковитої трави, і корови давали великий удій, а молоко було особливо смачним. На ньому обов’язково варили кашу-мавринську. Вважали, що вона додає сил і здоров’я.

Не обходився святковий стіл без зеленого борщу з першої зелені — щавлю, кропиви, лободи. Кропиву господині рвали голими руками, щоб вона не втратила цілющої сили. З неї робили віники. Побити таким по спині — вся втома і хвороба пройдуть.

Починалася заготівля молодих пагонів ялини та інших рослин для лікарської сировини.

Прикмети

  • Немає ранкової роси — до обіду піде дощ.
  • З ранку багато роси і яскраве сонце — добре вродять огірки.
  • Черемха зацвітає до похолодання. Її рясний колір віщує вологе літо.
  • Якщо дуб красується зеленим вбранням, а ясен — ще ні, буде посушливе літо.
  • Якщо щосили співають солов’ї, значить вже буде тепло.
  • Зозуля закукувала до Марфи, а ліс не одягнув зелене вбрання — буде голодний рік.