17 травня — Пелагея Заступниця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна лаятись, сваритися, кричати на інших людей, грубити — до тривалої чорної смуги.

17 травня вшановується пам’ять Тарсійської Діви Пелагеї заступниці. Священномучениця відома як покровителька ображених і скривджених, кому потрібна допомога у відновленні справедливості. До неї моляться для вирішення конфліктних ситуацій з батьками, про зміцнення віри власної і близьких людей, інформує Ukr.Media.

Історія житія святої

Тарсійська великомучениця жила в торговому місті Тарсі в Кілікійській області в 3-4 століттях. Батьки, будучи заможними людьми, змогли дати їй гарну освіту.

Пелагія мала славу своєю красою. Одного разу побачивши її спадкоємець Діоклетіана був полонений жіночністю і граціозністю дівчини і забажав її, але у відповідь диктатор почув відмову. Діва скромно відповіла, що серце вже віддала Божому синові, і тому відрікається від заміжжя в земному житті. Рішення і сліпа віра в Христа привели правителя в лють. Указом імператора їй була дарована свобода в надії, що вона одумається. Однак, дівчина цілком присвятила себе християнству.

Батьки святої були закоренілими язичниками, проте вона не залишала спроб звернути їх у свою віру. Не зумівши зійтися в поглядах з дочкою, мати, яка боялася гонінь, зв’язала Пелагею і доставила її в палац до Діоклетіана для звершення суду. Володар, як і його спадкоємець, став обіцяти діві блага і багатства, пропонуючи стати його першою і єдиною дружиною. Дівчина повторно відмовила римському правителю, — “Промови твої божевільні, а бажання нездійсненне. Не потрібен мені шлюб земний, оскільки за вірність Всевишньому уготований мені союз Небесний”. Збожеволілий Діоклетіан засудив її до мученицької смерті через спалення в відлитому міддю котлі, розпеченому на вогні. Не давши слугам імператора доторкнутися до себе, Діва перехрестилася і покірно особисто прийняла муки.

Від Пелагії Тарсійської залишилися лише кістки, неушкоджені полум’ям. Вони були зібрані єпископом Кліноном, який раніше хрестив святу, і з почестями поховані в околицях Тарсії. Пізніше на місці поховання тіла великомучениці була побудована церква.

  Потап зізнався, що має стосунки з Настею Каменських

Традиції святкування та обряди

На Пелагею заступницю просять підмоги ті, кого принизили або образили не по заслугах. Вважається, що молитва до святої Діви сприяє справедливому вирішенню питання. Молилися в основному жінки, просячи захистити від насильства з боку чоловіків. Тому більшу частину роботи по дому в день страстотерпиці сильній статі доводилося робити самостійно.

Люди, що народилися напередодні 17 травня, зможуть розуміти птахів і тварин, і як сама Пелагея будуть тягнутися до духовної краси. У цю дату селяни займалися виготовленням основ для різьблених дерев’яних ложок з традиційним розписом. Їх зазвичай робили з липи, берези або клена. Тоді ж проводили спеціальні обряди з вигнання нечистої сили від посівів на городах. Битий горщик, який вже не стане в нагоді в господарстві, ставили посеред грядок, а всередину поміщали кропиву, вирвану з коренем.

Звертали увагу наші предки і на зміни в природі. Вважалося, що проливні дощі на торжество обіцяють високий урожай, велика кількість травневих жуків в повітрі — посуху, а сонце, заволочене серпанком — зміну погоди.