17 травня — Пелагея заступниця: історія, традиції та прикмети свята. Птахів у цей день ображати не можна.

Пелагея Заступниця — народне свято, яке відзначають щорічно 17 травня. Ця дата постійна і не переноситься. За церковним календарем — день Пелагеї Тарсійської. Захисницею її називають за заступництво ворон і дівчат, особливо невинних. В цей час починають вирубку дерев для заготовок на ложки, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Починається історія Пелагеї ще задовго до нашого часу. Народилася вона в одній родині язичників, причому вони були знатного роду. Відбувалося це в III столітті до нашої ери в Малій Азії. Вона була обдарована красою, розумом. Імператор прийняв рішення посватати її зі своїм спадкоємцем. Але на той момент дівчина вже прийняла хрещення, тому не хотіла пов’язувати шлюбними узами своє життя з наступником царя. Він дізнався про її вчинок і не хотів бачити, як таємниця стане явною, тому покінчив життя самогубством. Її мати була в не себе від люті, тому сама вирушила з дочкою до царя. Він, побачивши красу Пелагеї, вирішив сам зробити її своєю дружиною. Дівчина не відповіла взаємністю, за що була передана на болісні і страшні тортури, а потім була страта.

За народними переказами вона оберігає дівчат і жінок, особливо прихильна до невинних душ, і до тих, кого образили без причини. Також вважають покровителькою птахів — найбільш прихильна до ворон. У цей день також починали вирубку дерев, з них виготовляли ложки. Така робота була простою, але дуже необхідною. Цей період вважався найбільш сприятливим, тому як деревина вже не така соковита. В іншому разі вироби виходили погано і з часом вони втрачали зовнішній вигляд.

Традиції та обряди

Кожне народне свято має свої особливі традиції, обряди, які прийнято проводити. Це з давніх часів залишалося незмінним. Сьогодні мало хто дотримується таких порядків, але знати їх зобов’язаний кожен.

  • Серед традицій в цей день однією з основних було те, що жінки просили у Пелагеї захист. Особливо це стосувалося тих, хто терпить погане ставлення чоловіка — рукоприкладство, образи.
  • Підбирають сировину для виготовлення ложок. Символом достатку вважалися красиві розмальовані ложки з елементами різьблення.
  • Проводять обряд, який допомагає відлякати нечисту силу і шкідників, адже вони приносять шкоду врожаю. Для цього залишали спеціальну посудину — обов’язково на ній повинна бути тріщина. Залишали по центру городу, а ввечері з поля приносили кущ пекучої кропиви, обов’язково з кореневою системою і садили в заздалегідь приготоване місце.
  • Жінки не працювали 17 травня — всі справи по господарству діставалися чоловікам. Бо заступниця все бачить і покарає за непослух. Чоловіки не особливо шанували таку прикмету, але вибору не було. Жінки зазвичай весь час молилися.
  • Ображати птахів було заборонено — тому, що заступниця на їхньому боці, з цієї причини їх намагалися обходити, щоб не накликати на себе нещастя.
  Брежнєва висловилася про особисте життя після розлучення з Меладзе

Прикмети

Згідно з прикметами з давніх часів можна було визначити багато — який урожай можна очікувати, передбачити погоду на найближчі дні. Навіть зараз перевірити їх на правильність можна абсолютно легко. Тому варто поговорити про них більш детально:

  • Сильна злива в день Пелагеї захисниці віщує багатий урожай з усього посадженого.
  • Розпускається терен — до кінця місяця буде прохолодно.
  • Калина починає викидати перший цвіт — пора садити кукурудзу і гарбуз.
  • Велика кількість хрущів — бути спекотній погоді, можлива посуха.
  • Журавлинні гнізда розташовуються на самих верхах, то посадку внизу починати не варто, інакше все пропаде або згниє. Якщо навпаки, тоді варто вибирати вдале місце — темні і вологі ділянки.
  • У небі літають зграями горобці — варто очікувати вітряну погоду.
  • Сонце світить не дуже яскраво, знаходиться в невеликій хмарності — ще деякий час буде прохолодно, потепління не потрібно очікувати.
  • Народжені 17 травня зможуть розуміти птахів і тварин, відповідний камінь — алмаз.
  • Клен цвіте і випускає сережки — можна починати садити буряк.
  • Почули, як кує зозуля — бути хорошій, сонячній погоді.

Якщо є бажання або навіть з цікавості варто перевірити прикмети і визначити для себе, які з них працюють. Щороку погода змінюється, але те, що зберегли наші предки залишається в історії, крім того — доведено не одним тисячоліттям. Головне — шанувати традиції, навіть якщо не зовсім вірите в це.