17 вересня – Неопалима Купина: історія, вірування та звичаї свята. Сьогодні забороняється зневажливо ставитися до вогню, грати з ним або розпалювати багаття без потреби.

17 вересня за загальноприйнятим календарем і 4-го за старим церква відзначає пам’ять пророка Мойсея і святкування ікони «Неопалима Купина», встановлене в XVII столітті, інформує Ukr.Media.

Неопалимий кущ

У Старому Завіті описаний наступний випадок. Якось пророк Мойсей пас овець і побачив терновий кущ (застаріла назва — купина). Рослина була охоплена полум’ям, але не згорала. Мойсей підійшов розглянути це диво і почув, як з вогню до нього звертається Бог із закликом вивести ізраїльський народ з Єгипту. Описуване явище має кілька тлумачень. Це відображення страждань єврейського народу, який всупереч гонінням не знищився так само, як не згорів кущ. З іншого боку, вогнетривка купина символізує Пресвяту Богородицю і Непорочне зачаття Христа.

Прообраз Божої Матері

Неопалима Купина в християнстві — один з образів Богоматері. Ікона з такою назвою має складну символіку, тут зібрані всі земні і небесні сили. У центрі восьмикутної зірки, що складається з двох чотирикутників — зеленого (іноді темно-синій), як колір куща, і червоного, що нагадує вогонь, зображена Марія з немовлям на руках. У кутах червоного трикутника зображені людина, лев, телець і орел. Всі вони мають крила і тримають Євангеліє. Ці знаки символізують чотирьох євангелістів: Матвія, Марка, Луку та Іоанна відповідно. По кутах іншого чотирикутника зображені ангели — володарі стихій. Навколо восьмикутної зірки намальовані Ангели і архангели, в кутах ікони — видіння пророків: Мойсея, Якова, Єзекіїля, Ісаї.

У первісній іконографії є інший список ікони: над палаючим кущем, біля якого схилився пророк Мойсей, підноситься Божа Матір, зображена по пояс. Це дуже рідкісний образ.

Найдавніший лик знаходиться в Москві, в Благовіщенському соборі. На ньому Богородиця тримає в правій руці кущ і сходи, що з’єднують небо і землю. Останні є символом порятунку, шлях, по якому Бог зійшов на землю, а прості християни наближаються до Спасителя. З іншого боку, саму Богородицю ототожнюють з “лествицею до неба”. Ікону привезли в 1390 р ченці з Палестини.

  Міжнародний день резервного копіювання (День бекапа) — відзначають 31 березня

Вірування і звичаї

17 вересня було прийнято молитися Богородиці. Ікона “Неопалима Купина” вважається захисницею від пожежі і грози. Є багато свідчень, що хати, де вона зберігалася, вогонь обходив стороною. Небесна цариця охороняє не тільки від пожежі: ще від бід і напастей, від хвороб домашньої худоби, допомагає встояти від здійснення гріха, вилікувати душевні і фізичні рани, каліцтва, протегує лікарям, пожежним і військовим — тим, хто рятує людей. Описувана ікона була в кожному будинку. Її вішали в будь-якому місці, але частіше — над вхідними дверима, як оберіг.

В цей день починали копати цибулю. Проводили обряд вигнання злих духів. Для цього господарі протикали вилами сіно і мох, яким утеплювали споруди. Пройти з таким інструментом по двору означало налякати і розігнати всіх бісів.

Прикмети

  • Не можна заповнювати пожежну бочку: готуватися до пожежі — накликати біду.
  • Якщо по селу пробіг заєць, або літає зозуля, по підлозі бігають миші, потрібно бути обережними — може піти гуляти “червоний півень”.
  • Чорні кішка, собака, курка вбережуть будинок від пожежі.
  • Не можна пускати погорільців в будинок на постій.