18 березня — день Конона Городника: історія, традиції та прикмети свята. Вірили, що якщо в цей день зорати город, то буде відмінний урожай овочів.

Конон Городник — народний пам’ятний день, який випадає на 18 березня. Це релігійна подія, що несе в собі сакральний сенс для християн. Цей православний священномученик в народі шанується, як покровитель сільського господарства, землеробства і родючості ґрунту, інформує Ukr.Media.

Земля важливий для людей об’єкт. При хорошому ставленні до неї вона годує і забезпечує заробіток. Як наслідок у людини з’являється інтерес до прикмет, традицій, обрядів і повір’їв.

Історія свята

Народився і жив Конон приблизно в 2-3 столітті н.е. в місті Ісаврія. Нині територія сучасної Турецької Республіки. Батьки його були язичницької віри, але пізніше прийняли християнство.

Коли святий подорослішав, його одружили на скромній дівчині. Дотримуючись вказівок Господа, Конон жив з нею, як брат з сестрою, при цьому дотримуючись усіх заповідей Христа. Прогодуватися родині допомагала земля, на якій вони ростили власний урожай. Так мученик став покровителем городів.

Конон був дуже віруючою людиною і його душевне тепло допомогло звернути багатьох язичників в християнську віру. Так само вважається, що він був чудотворцем і мав заступництво Архістратига Михаїла.

У ті часи ідолопоклонники сильно конфліктували з християнами. Часом калічили і вбивали послідовників Христа. Від їхніх рук, захищаючи і вихваляючи православну віру, постраждав і Конон. Він прийняв мученицьку смерть, за що був зведений в лик святих.

Традиції та обряди

У цей день православні християни відвідують храм, читають молитви і запалюють свічки про покійних.

Фермери і городники обробляють землю, копають і удобрюють її. У районах зі сприятливим південним кліматом садять розсаду, насіння і саджанці. У північних місцевостях, де ще лежить сніг, здійснювали чисто символічний обряд на копання землі. Насіння овочів садили вдома в горщики.

  Чим дивуватиме Влад Троїцький?

Забобонні городники і дачники влаштовують обряд на змову від мух, мошок, попелиці, черв’яків та інших комах — шкідників врожаю.

Власноруч на ділянці копали 3 маленькі ямки. При цьому примовляючи вголос: “першу, від посухи та інших погодних негараздів, другу, для черв’яків, гусениць і попелиці, третю, для літаючих комах, що приносять шкоду культурним рослинам”. Потім просили допомоги у святого, і закопували лунки.

Здійснюючи всі ці дії саме в цей момент часу люди віддають повагу святому і просять про поблажливість і захист землі і посівів від посухи, морозу і шкідників.

За традицією в цей день господині пекли пироги, начиняючи їх цибулею, картоплею, капустою та іншими овочами. Влаштовували святкові обіди та вечері для сім’ї та запрошених гостей.

У цей день так само просять великомученика Конона про знаходження зниклих безвісти людей.

Прикмети

  • Якщо ввечері цього дня побачити свою тінь, то буде тепло, а якщо ні, то холодно майже півтора місяця.
  • Ясна погода в цей день віщувала тепле літо і відсутність граду.
  • Якщо граки гніздяться, то через 3 тижні можна починати посів.
  • Якщо проліски в лісі, то приступали до оранки через 3 тижні.
  • Побачити в цей день птицю-трясогузку, до швидкої, теплої весни.
  • Дивилися на мишей. Якщо їх багато, то чекає неврожайний рік.
  • Чекаєш врожаю — удобри ґрунт гноєм в цей день.
  • Якщо земля покрита сніговим покривом, то на нього все одно розкидали гній і перегній.