Полікарпів день — це день, на честь мученика Полікарпа. Щороку він святкується 8 березня. Ця дата за новим стилем літочислення. За старим стилем цей день 23 лютого. Інше найменування свята — “Кислі дівки”. Оскільки прийнято, що у свято дівиці прибирали свої наряди, тому що весілля тепер можуть бути тільки ближче до кінця весни, інформує Ukr.Media.

Така дата означала початок весни, а значить кінець зими. Приблизно в цей час відзначалася Масляна. А якщо дівчина не встигла вийти заміж до неї, то тепер необхідно було чекати кінця весни.

У першу чергу свято відзначається в церкві православними християнами. Це дата, коли поминають святого Полікарпа. Крім того, в цей день є можливість «приманювати» женихів, тому у свято дівчата проводять певні обряди.

Історія свята

Оскільки день присвячений великомученику Полікарпу, почати варто з його біографії. Він був учнем апостола Іоанна. Народився в 80 році в місті Смірні. Його мати і батько рано померли, і Полікарпа виховувала добра жінка, у якої не було дітей. Її звали Калліста. Коли жінка померла, він роздав все, що у нього було бідним, а сам став їм допомагати.

За добрі справи він наблизився до єпископа, потім почав служіння Богу в церкві. Пізніше його звели в єпископи, але коли почалося гоніння на християн, його зловили і стратили через спалення на багатті. Полікарп зарахований до лику святих мучеників.

Традиції та обряди

Існує цілий ряд традицій в Полікарпів день. Багато їх дотримується. Особливо враховуючи, що є 2 групи традицій: ті, що стосувалися незаміжніх дівчат і ті, що стосувалися погодних умов.

Наприклад, 8 березня дівчата роблять любовні привороти. Для цього потрібно, щоб була ясна ніч. Це важливо, тому що під час обряду потрібно дивитися на молодий місяць, говорити спеціальне заклинання і крутитися на п’ятках.

  Нові стосунки Дмитра Шепелєва — одна з найбільш обговорюваних тем останніх тижнів

«Молодий місяць, нехай біля мене в’ються женихи, як я біля тебе увиваюся».

Дівчата, які не встигли зіграти весілля складали ошатні речі в скрині і ходили сумними.

Ще на свято можна було зрозуміти, як передбачається погода. Для проведення перевірки використовували соломинку. Якщо вона провалювалася всередину замету, значить, він протягом короткого часу абсолютно розтане. Якщо соломинка залишалася на місці — сходу снігу поки чекати не варто.

Прикмети

Як і в будь-яке церковне і народне свято, в цей день є певні прикмети. Знову ж таки, деякі з них стосуються погоди, тому люди особливо вірили в них і були обережні.

Все тому, що з давніх-давен на Русі найпоширенішим способом отримання прожитку було землеробство. І воно прямим чином залежало від природних умов.

Найпоширеніші прикмети:

  • коли стелиться туман — буде дощове літо;
  • коли кричить тетерів можна чекати потепління;
  • коли граки з південного боку звили гніздо, значить, варто чекати вологого і прохолодного літа;
  • коли сорока ховається під дах, значить буде заметіль, крім того можуть наступити холоди і навіть морози.

На це свято багато інших прикмет, пов’язаних з сорокою. Важливо дивитися за нею. Наприклад, якщо сорока стрибає там, де живе нездорова людина, значить, вона скоро буде здоровою. Птах при цьому не повинен кричати — інакше це не до добра.

Вважалося, що в цей день сороки відлітають в ліс, вити гнізда.

Полікарпів день — це цікаве свято зі своїми особливими традиціями і прикметами.