18 червня – День Дорофія: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна розмовляти із незнайомими людьми — нечисть у цей день може приймати людську подобу.

Більшість християнських свят мають під собою місцеву язичницьку основу. Русь не стала тут винятком: рідний православний календар рясніє різними святами, зрозумілими і, які відзначаються тільки нашим народом, інформує Ukr.Media.

Однією з таких подій є день Дорофія. Вона щорічно випадає на 18 червня. Церквою в цей час шанується священномученик Дорофій, єпископ Тирський.

У народі дата називається також Дорофеєм сонним. Ночі з цього періоду стають зовсім короткими, і селяни, які звикли вставати вранці, з півнями і першими променями сонця, часто не висипалися.

Історична довідка

Святий Дорофей народився в 255 р. н. е. у візантійській Антіохії (суч. Туреччина). Про його юність і перші роки служіння майже не відомо. В історичних хроніках Константинопольської церкви згадується, що зрілі роки життя він присвятив єпископському служінню у фінікійському порту Тире.

Під час правління римського імператора Діоклетіана (на престолі 284-305 рр.) по імперії вибухнули масові гоніння на християн, і єпископ Дорофей, рятуючи життя був змушений віддалитися від пастви в Одесу (не Україна, а суч. Варна).

Після того, як Діоклетіана на престолі замінив Костянтин Великий і видав Міланський едикт (про проголошення християнства єдиною офіційною релігією Римської імперії), єпископ повернувся в Тир і понад півстоліття «годував» місцеву пасту.

Після воцаріння Юліана Флавія-Відступника (на троні 361-363 р.) і відновлення гонінь, Дорофей, незважаючи на більш ніж похилий вік (на той момент йому йшов 108 рік) був підданий тортурам і катуванням на хресті, після чого мученицьки відійшов в інший світ.

Народні традиції та обряди

За повір’ями, святий Дорофій завідував снами. Якщо людині приснився кошмар, вона обов’язково зверталася з молитвами до цього святого. Вважалося, що Дорофій чуйний до пастви і обов’язково пошле спокійний сон.

  Наречена: Каменських показала, як готується до весілля

У зв’язку з короткими літніми ночами, люди часто не висипалися і не проти були подрімати вдень.

На Дорофія це суворо заборонялося: в народі вірили, що всі сни в цю пору віщі і будь-який кошмар (втім, як і добрий сон) обов’язково збудуться. Забобонні люди зайвий раз побоювалися випробовувати долю.

За переказами в цю пору розквітала сон-трава. Магічна рослина, що давалася в руки тим, хто знав і заздалегідь начитав спеціальні змови. Добути цю траву можна було вночі з середини дна швидкої глибокої річки.

Причому справжня сон-трава після зриву починала ворушитися і не зупинялася, поки її не переварювали в зілля в крутому окропі. Після це зілля використовувалося для отримання віщих снів круглий рік (крім доби по збору).

Перевагою снів від такої трави перед “звичайними віщими”, була можливість передати передбачене горе (або удачу) наговорами ближньому.

Прикмети

  • У цю пору стежили за вітром: південний і південно-східний ніс благодать, північний і північно-західний — негоду;
  • З ранку трава сильно пахне — до дощу;
  • Туман по воді розпливається — багато літніх грибів вродить;
  • Всі сни в ніч на Дорофія і після — віщі;
  • Зовсім не спати в цей час не можна — сильно захворієш;
  • Ліг спати на 18 червня, не помолившись — можеш не прокинутися.